Çocuklarda karın ağrısına bu şikayetler eşlik ediyorsa dikkat edin

Gribal enfeksiyonlardan sınav stresine, mide bağırsak hastalıklarından apandisite birçok neden çocuklarda karın ağrısına yol açabiliyor. Kimi zaman aileler,  ”basit bir gaz sancısıdır” diye düşünerek, doktora gitmeyi geciktirebiliyor. Ancak uzmanlar, karın ağrısına eşlik eden başka şikayetler varsa, çok daha dikkatli olmak gerektiğini vurguluyor.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Levent Elemen, çocuklardaki karın ağrısının gelip geçici bir sıkıntı olabildiği gibi, altında apandisitten bağırsak düğümlenmesine, yumurtalık kistlerinden testis dönmesine dek ciddi hastalıklar da yatabildiğine işaret ederek, ailelerin çocuklarını çok iyi gözlemlemeleri gerektiğini vurguladı.

Solunum yolu enfeksiyonları ile birlikteyse!

Karın ağrısı, solunum yolu enfeksiyonuyla birlikteyse ve eşlik eden başka bir bulgu yoksa, olası tanı olarak karın içinde ince bağırsak etrafındaki lenf nodlarının şişmesi düşünülür.  Solunum yolu enfeksiyonunun tedavi edilmesiyle karın ağrısı da düzelecektir. Ancak nadiren karın ağrısı şiddetinde artma, hastanın genel durumunda kötüleşme, ateş ve kusma tabloya eklenebilir. Bu durumda karın içindeki yangının ilerlediği ve tablonun akut apandisite evrildiği düşünülmelidir. 

İshal eşlik ediyorsa…

İshalle beraber karın ağrısı olması halinde,  başka önemli bir bulgu yoksa  mide-bağırsak enfeksiyonu (gastroenterit) düşünülmeli.  İshalin tedavi edilmesiyle karın ağrısı hızlıca düzelir. Ancak ishalle birlikte ara ara gelen kramp şeklinde karın ağrısı, makattan kırmızı çilek jölesi şeklinde kanama, yeşil renkli kusma ve karın şişliği olması durumunda bağırsak düğümlenmesi (invajinasyon) düşünülmelidir. 

Sık idrara gitme ve yanma varsa

Kız çocuklarında ve sıklıkla sünnetsiz erkek çocuklarda sık idrara gitme, idrar yaparken yanma veya kesik kesik idrar yapma şikayetiyle beraber karın ağrısı varsa, idrar yolu enfeksiyonu düşünülebilir. Tedavi sonrası karın ağrısı düzelir ancak bu hastalarda idrar yolu enfeksiyonunun tekrarlaması durumunda, altta yatabilecek ürogenital anomaliler açısından araştırmalar yapılmalı.

Testis hassasiyeti ve kızarıklık varsa!

Erkek çocuklarında da karın ağrısına testis hassasiyeti ve kızarıklık işaret ediyorsa çok dikkatli olmak gerekiyor.  Erkek çocuklarda karın alt bölgesinde ağrı ile beraber skrotumda (testisin bulunduğu torba) ağrı, kızarıklık, testis hassasiyeti ve ağrısı olması durumunda tablo akut skrotum olarak adlandırılır.  

Karnın sol tarafında ve aniden başlıyorsa!

Çocuklarda kabızlık da, karın ağrısının önde gelen nedenlerinden birini oluşturuyor. Bu hastalarda karnın sol alt tarafında aniden başlayan ve gün içinde sık sık tekrarlayan, büyük tuvaletin yapılmasıyla  azalan karın ağrısı olur. 

Sınav kaygısı yaşayan çocuklarda karın ağrısı 

Özellikle okul döneminde, sınav kaygısı çok olan ve başarı odaklı yaşayan çocuklarda da yemek yedikten sonra ya da yatmaya artan, karnın üst tarafındaki ağrılarda gastroözofageal reflü ve/veya gastrit düşünülebilir.

(Visited 17 times, 1 visits today)