60’ndan sonra şiddetli karın ağrısının nedeni bu hastalık olabilir

Sık sık karın ağrısı atakları yaşayan, gaz ve şişkinlikten yakınan orta yaş grubunda görülen bir sorun ”divertiküller.”. Kalın bağırsakların duvarlarında küçük balonlaşma şeklinde gelişen cep oluşumlarına, divertikül deniliyor. Batı tipi beslenmenin yaygın olduğu ülkelerde görülme sıklığı giderek artıyor.  Uzmanlar, ”liften zengin beslenin, bolca su için” önerisinde bulunuyor.

Erişkin yaşta, özellikle de 60 yaş üzerinde her 2 kişiden 1’nin kalın bağırsaklarında değişen yoğunlukta divertiküller (küçük balonlaşma) bulunuyor. Ve bu baloncuklar, orta yaşta sık sık karın ağrısı ataklarına, gaz ve şişkinliğe yol açıyor.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Emre Sivrikoz, divertikül hastalığına ilişkin şu bilgileri verdi.

Divertikül neden olur?

Kalın bağırsakların (kolon) duvarlarında küçük balonlaşma şeklinde gelişen cep oluşumlarına divertikül deniliyor. Divertiküller tüm kolon boyunca oluşsalar da, en sık ve yoğun olarak kalın bağırsağın son bölümlerinde gelişiyor. Batı tipi beslenmenin yaygın olduğu ülkelerde görülme sıklığı giderek artan divertiküller, genellikle sağlık problemlerine yol açmasa da, divertiküler hastalık adını alan ve nadiren de olsa hayatı tehdit edebilecek kadar şiddetlenebilen tablolara neden olabiliyor.

Hastalık kendini nasıl belli ediyor? 

Divertiküller en sık bağırsak iltihabına yol açıyor. Divertikülit olarak adlandırılan bu tablo, ceplerden bir veya birkaçının delinmesi sonucu gelişiyor. Kendini genellikle karın veya pelvik bölgesinde ağrı, karında hassasiyet, gaz, şişkinlik ve ateşle belli ediyor. Bu problemler ataklar halinde tekrarlanabiliyor. Tedavide gecikilirse iltihap karın boşluğuna ilerleyerek hayatı tehdit edebiliyor. Bu nedenle şiddetli karın ağrısında durumunda zaman kaybetmeden hekime başvurmalı.

Kronik basınç sorumlu tutuluyor

Divertiküller en sık bağırsaklarda enfeksiyon olmak üzere, çapında daralma, fistüller ve makatta kanama gibi problemlere yol açıyorlar. Divertiküllerin oluşumlarıyla ilgili genel olarak kabul edilen teoride; dışkının sertleşmesi nedeniyle, dışkıyı rektuma ilerletebilmek için kalın bağırsakta oluşan basınç, bir başka deyişle ıkınma sorumlu tutuluyor. Basınç artışıyla birlikte kolonun zayıf alanlarında bağırsak duvarı dışarı doğru bombeleşiyor ve zamanla keseciklere dönüşüyor. Kalın bağırsaktaki zayıflama çoğunlukla uzun yıllar kronik basınca maruz kalma sonucu oluştuğu için en sık 60 yaş ve sonrasında ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra bazı hastalarda kalın bağırsak bağ dokusunda genetik geçişli kalıtsal bir yatkınlığın gösterildiği yeni çalışmalar da mevcut.

Liften zengin beslenin, bolca su için

Divertiküller tespit edildiğinde kabızlık problemine karşı sebze ve meyve içeriği yüksek, liften zengin beslenme ve kırmızı et tüketiminin sınırlandırılması öneriliyor. Ayrıca günde 2–2.5 litre su içmek de büyük önem taşıyor. Eğer enfeksiyona apse eşlik ediyorsa, görüntüleme altında apseye bir dren yerleştirilerek içinin boşaltılması sağlanıyor.

Cerrahi ne zaman?

Cerrahi tedaviye ise kalın bağırsağın delinmesi sonucunda karın boşluğuna iltihap veya dışkı sızması, apsenin görüntüleme yöntemleriyle tam olarak boşaltılamaması, antibiyotik tedavisine rağmen yeterli kontrol sağlanamaması ve çok sayıda atak yaşanması gibi nedenlerle başvuruluyor. Genellikle kapalı yöntemle (laparoskopik) gerçekleştirilen ameliyatlarda oldukça başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.

(Visited 12 times, 1 visits today)