Çocuklara grip aşısı hangi aydan itibaren yaptırılabilir?

Mevsim değişikliklerinde risk grubundakilerle birlikte çocukların da grip aşısı olması önerilir. Çocuklarda grip aşısı hangi aydan itibaren yaptırılabilir? Her çocuk grip aşısı olabilir mi? Her yaş grubuna aynı doz aşı mı yapılıyor?

Acıbadem Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Armağan Oğuz,  çocuklarda grip aşısına ilişkin merak edilenleri anlattı:

Çocuklara grip aşısı 6’ıncı aydan itibaren yapılabilir

Dünya Sağlık Örgütü tarafından özellikle risk altındaki gruplarda grip aşısı uygulaması önerilmektedir. Bu risk grupları, kronik akciğer hastalıkları olan kişiler, hamileler, obezite sorunu olanlar, sigara kullananlar ve sağlık çalışanlarıdır. 6 ay- 5 yaş arasındaki çocukların da grip aşısı olmaları önerilmektedir.

Gebeliğin ilk üç ayında grip aşısı uygulanmaz

Grip aşısı, 6 aydan küçük bebeklere, gebeliğin ilk üç ayı içinde olanlara ve şiddetli yumurta alerjisi olan bebeklere uygulanmaz.

Hangi yaşa kaç doz aşı?

Grip aşısı 6 ay-3 yaş arası çocuklarda, ilk kez grip aşısı yapılıyorsa bir ay ara ile 2 kez yarım doz olarak uygulanmalı. Yine bu yaş grubundaki çocuklara, daha önce grip aşısıyla aşılanmış ise 1 kez yarım doz yapılır.

3-8 yaş arası çocuklarda ilk kez yapılıyorsa, bir ay arayla 2 kez tam doz uygulanır. Bu çocuklar, daha önce grip aşısıyla aşılanmışsa 1 kez tam doz olarak aşılanır.

9 yaş üstü çocuklara, her yıl tek doz grip aşısı uygulanır.

(Visited 82 times, 1 visits today)