Çocuğu sözle değil davranışlarınızla eğitin

Çocukta davranış, “ebeveyn modeli” ile şekilleniyor. Kız çocukları annelerini, erkek çocukları ise babalarını rol model alıyor. Uzmanlar, bu nedenle çocuk yetiştirirken söz odaklı değil, davranış odaklı eğitimin esas alınması gerektiğini vurguluyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Mahir Yeşildal, ebeveyn davranışlarının çocuklar üzerindeki etkisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İKİYÜZLÜLÜĞÜ ÖĞRENMEK

Çocuk yetiştirirken temel kaidelerden biri çocuğu sözlerle eğitmek yerine, davranışlarla eğitmektir. Kız çocukları annelerini, erkek çocukları ise babalarını rol model alır. Çocuğun anne-babadan örnek aldığı davranışları, ilerleyen zamanlarda kendisi de gerçekleştirir. Mesela eve misafir gelir, 23.00-00.00 gibi kalkar, anne-baba ‘Oturun daha yeni gelmiştiniz’ der. Misafir gider, bu defa da ebeveyn, ‘Bir türlü gitmediler’ der. Çocuk oradan ikiyüzlülüğü öğrenir. Bu oa çocuğa dürüst değil ikiyüzlü davranmanın normal bir şey olduğunu gösterir.

KIZLAR ANNELERİNİ, ERKEKLER BABALARINI ÖRNEK ALIR

Kızlar annesini, erkek cocuklar ise babalarını rol model alır. Bir kız çocuğunun hayatındaki ilk erkek babasıdır.Ve kız çocukları, bir başka erkekle nasıl iletişim kuracaklarını babası ile kurduğu ilişki ile öğrenir. Erkek için de aynı şey söz konusudur.

FİKRİNİ SORUN

5 yaşındaki çocuğu kendi kafasına göre giydirmemek gerekiyor. 3 tane tişörtü koyup, ‘Kızım-oğlum hangisini giymek istiyorsun’ diye sormak gerekiyor. Kendi özgür iradelerini ortaya koyabilecekleri bir yetişme modelini koymak lazım.

PSİKOLOJİSİ BOZULMASIN DİYE SORUNLARI GİZLEMEYİN

Aile içinde bir problem çıktığında çocuğun önünde konuşmanızın bir sakıncası yok. İkili ilişkilerinizde bir problem varsa, bunu medeni insanlar gibi konuşacaksanız, lütfen çocuğun önünde konuşun. Çünkü çocuk sizden sorun çözmeyi öğrenecek.  Dolayısıyla çocuk yetiştirirken, eğer medeni bir biçimde ilişki kurabiliyorsanız, çocuktan bir şeyleri gizleyip saklamanın anlamı yok. İletişim şekli, çocuğun bütün hayatını etkiliyor.

(Visited 18 times, 1 visits today)