Başağrısının nedeni ”Yalancı beyin tümörü” olabilir

Özellikle genç kadınlarda görülen, dirençli baş ağrısı şikayetinde tanısı zor konulan ”yalancı beyin tümörü”, beyinden kanın tekrar kalbe dönmesini sağlayan toplardamarlarda (venöz yapılar) oluşan darlıklar sebebiyle beyinde basıncın artmasına bağlı olarak gelişen bir hastalık. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve kalıcı hasarlara yol açan yalancı tümör, girişimsel nöroradyoloji ile kısa bir zamanda tedavi edilebiliyor.

Girişimsel Nöroradyoloji Uzmanı Doç. Dr. Eren Erdem, baş ağrısının, her yaştan insanın yaşadığı ve çözümü için en çok ilaç kullanılan rahatsızlıkların başında geldiğini belirterek, başağrılarının sebebinin yalancı tümör olabileceğini söyledi.

Mevsim dönümlerinden strese, nörolojik problemlerden diş hastalıklarına pek çok sebebi olan baş ağrısının bazı spesifik türlerinin de söz konusu olduğunu anlatan Doç. Dr. Erdem, özellikle genç kadınlarda görülen, dirençli baş ağrısı şikayetinde tanısı zor konulan “yalancı tümör” riskinin mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Baş Ağrılarınızın Sebebi Yalancı Tümör Olabilir

Doç. Dr. Erdem, beyinden kanın tekrar kalbe dönmesini sağlayan toplardamarlarda (venöz yapılar) oluşan darlıklar sebebiyle beyinde basıncın artmasına bağlı olarak gelişen hastalığın tıp literatüründe “yalancı tümör” olarak adlandırıldığını belirterek, şöyle devam etti:

Yalancı Beyin Tümörü Belirtileri

”Hastalar özellikle göz arkalarında yoğunlaşan baş ağrısından şikayet ederler. Baş ağrısının yanı sıra, görme bozuklukları (çift görme, bulanık görme ve geçici görme kaybı gibi), kulak çınlamaları, kulak uğultuları ve başta ağırlık hissi sıklıkla bildirilen rahatsızlıklardır.

Oluşan tüm bu şikayetler, tümör oluşumunu işaret etse de yapılan muayene ve tetkikler genellikle normal sonuç verir. Buna bağlı geliştirilen tedavi yöntemleri ise hasta için fayda sağlamaz. Beyin omurilik sıvısında artış tespit edilse de, tomografi ve MR sonuçlarında çoklukla net bir bulguya rastlanmaz.

Yalancı tümör oldukça spesifik bir hastalıktır ve tanısı oldukça zordur. Doktorun hastalığı tanıması ve hastanın hikayesini detaylıca dinlemesi tanının konulmasını kolaylaştırır. Bu anlamda girişimsel nöroradyoloji, hastalığın teşhis ve tedavisinde önemli bir fark yaratmaktadır.”

Yalancı Beyin Tümörü Tedavisi

Yalancı tümörün tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu da kaydeden Doç. Dr. Erdem, şunları dile getirdi:

”Tedavi edilmemesi halinde ciddi görme bozukluklarına hatta körlüğe yol açabilen yalancı tümör, ilaçla uzun vadede tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Ancak uzun süre dar bir görme alanı ve baş ağrısı ile yaşamak istemeyen hastaların girişimsel nöroradyoloji uzmanlığı sayesinde küçük bir kesiden girilerek, daralan toplardamara yapılacak stent uygulaması ile birkaç saat içinde kalıcı bir çözüme ulaşmak mümkün.

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve kalıcı hasarlara yol açan yalancı tümör, gelişen tıbbın nimetlerinden biri olan kabul edilen girişimsel nöroradyoloji ile kısa zamanda tedavi edilebilmektedir.”

Nuray Özger

(Visited 56 times, 1 visits today)