Bakan Koca: Acil kullanım onayını takiben aşılama başlayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Acil kullanım onayını takiben büyüklerimiz ve kritik görevdeki kişilerden başlayarak 18 yaş üzerindeki tüm vatandaşlarımızı aşılamayı hedefliyoruz. Lojistik planlaması, başta Aile Sağlığı Merkezleri olmak üzere tüm hastanelerimizi de kapsayacak şekilde organizasyonu yapılmıştır” dedi.

Bakan Koca, yaptığı açıklamada, 2021 yılının ilk Bilim Kurulu toplantısında aşı planlamasının ele alındığını dile getirerek, ”Planlarımız hazır. Küresel salgının yıkıcı etkisine son vermesini ümit ettiğimiz aşılama için var gücümüzü kullanacağımızdan emin olunuz” ifadesinde bulundu.

Fahrettin Koca, 50 milyon doz inaktif aşı için kesin anlaşma yapıldığını belirterek, “3 milyon dozluk ilk bölümü depolarımıza teslim almış durumdayız. mRNA temelli aşı için de bugün yine bir görüşme yaptık. 4,5 milyon doz garanti ve 30 milyon doza kadar anlaşmamız imzalandı” dedi.

Koca, ayrıca adenövirüs temelli Rusya ve İngiltere’de geliştirilen aşılar için de görüşmelerin devam ettiğini ifade ederek, aşılama programına başlayabilmek için Acil Kullanım Onayı için sürecini başlattıklarını da kaydetti.

Teslim edilen aşılar için güvenlik testlerinin devam ettiğini anımsatarak,  şöyle devam etti:

”Testler tamamlanır tamamlanmaz sonuçların uygun olması halinde Acil Kullanım Onayı verilecektir. Klinik araştırma safhasında ara sonuçları talep edip aşının güvenli olduğunu gördükten sonra araştırmayı yürüten bilim insanlarımıza artık yeni gönüllü kabul etmemeleri bildirildi. Aşının güvenli olduğu anlaşıldıktan sonra yeni gönüllü almaya devam etmemek gerekmektedir. Şu ana kadar 10 binin üzerinde gönüllüye 17 bin 700 doz aşı uygulanmış ve sonuçları takip edilmeye devam edilmektedir. İnaktif aşının menşei ülkede uzun zamandır Acil Kullanım Onayı bulunmaktadır. Acil Kullanım Onayı verilirken çalışma ile ilgili en güncel veriler incelenecektir.”

Brezilya’da sonuçlar açıklandı

Çalışmanın devam ettiği bir diğer ülke olan Endonezya ile iletişimin sürekli devam ettiğini kaydeden Koca, “Endonezya’da aşılama takviminin 13 Ocak’ta başlayacağı öğrenilmiştir. Çalışmanın devam ettiği Brezilya’da ise bugün sonuçlar açıklanmış ve aşının hafif vakalarda yüzde 78, orta ve ağır vakalarda yüzde 100 etkili olduğu açıklanmıştır” dedi.

Koca, Brezilya’da yürütülen çalışmanın sadece virüse en çok maruz kalan grup olan sağlık çalışanlarında yapıldığını ve karşılıklı bilgi paylaşımının devam edeceğini söyledi.

Aşılama nasıl yapılacak?

Bilim Kurulu’nda gündemdeki bir diğer konunun 60 yaş üzeri kişilerin inaktif aşı ile aşılanması durumunun da ele alındığını dile getiren  Koca, şöyle devam etti:

“Faz 3 deneylerinin 60 yaş üzeri kişilerde yürütülmediği için aşılamanın uygun olup olmayacağı ile ilgili yapılan değerlendirmede Faz 1 ve Faz 2’de 60 yaş üstü kişilerde güvenlik çalışması yapıldığı ve yeni gelen verilerin değerlendirmesi ile bu grupta da kullanılmasının önünde bir engel olmadığı anlaşılmıştır.

Bu kapsamda Acil Kullanım Onayı’nı takiben yaşlılarımız ve kritik görevdeki kişilerden başlayarak 18 yaş üzerindeki uygun tüm vatandaşlarımızın aşılanması hedeflenmektedir. Bu süreçte aşıların tedarik planına uygun şekilde peyderpey ülkemize ulaşmasını bekliyoruz. Program dahilinde aşı teslim alındıkça Bilim Kurulu’muzun belirlediği risk sıralamasına göre vatandaşlarımızı aşılayacağız.

Aşı lojistik planlaması, başta aile sağlığı merkezleri olmak üzere bütün hastanelerimizi de kapsayan yaygın aşı merkezlerinin organizasyonu yapılmıştır. Tüm sürecin dijital olarak takip edilmesini sağlayacak uygulamalar ve risk öncelikli kurumlara ait veri tabanlarının oluşturulması çalışmaları tamamlanmak üzeredir. Vatandaşlarımızın randevu alma süreçleri ve aşıya erişim yollarını öğrenebilecekleri, aşıya ilişkin detaylı bilgilere ulaşabilecekleri web sayfamız önümüzdeki günlerde devreye girecektir.”

Vatandaşların ait oldukları sosyal ve demografik grupların sırasını web sayfasından takip edebileceğini kaydeden Koca, aşı tahsisi bilgisine e-Nabız, MHRS gibi mecralar üzerinden ulaşılacağını, MHRS üzerinden randevu alarak hiçbir ücret ödemeksizin aşı yaptırılacağını anlattı.

Aşı 2 doz uygulanacak

Koca, iki doz olarak uygulanacak aşının, ilk uygulamadan 28 gün sonra ikinci doz aşılama için benzer şekilde randevu alınacağını belirtti.

 

(Visited 28 times, 1 visits today)