Aşılar Covid varyantlarına karşı işe yarayacak mı?

Pandemiyi başlatan yeni tip koronavirüsün (Sars-CoV-2) kendinden daha bulaşıcı binlerce farklı versiyonu (varyantı) var. Uzmanlar özellikle birkaç türden endişe duyarken, bunların İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya varyantı olduğunu açıkladılar.

Peki, koronavirüsün ilk versiyonlarına göre tasarlanan mevcut aşılar, işe yaramaya devam edecek mi?

Pandemiyi başlatan yeni tip koronavirüsün (Sars-CoV-2) kendinden daha bulaşıcı binlerce farklı versiyonu (varyantı) var. Uzmanlar özellikle birkaç türden endişe duyuyor. 

Türkiye’de de görülen bu virüslerden İngiltere varyantı; 50’den fazla ülkeye yayıldı ve “kaygı verici” değişimler geçiriyor. Güney Afrika varyantına ise en az 20 ülkede rastlandı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin P.1 soyu olarak adlandırdığı Brezilya varyantı da pek çok ülkede görülmeye devam ediyor.

Uzmanlar, yeni varyantların ortaya çıkmasının beklendiğini, tüm virüslerin yayılabilmek ve çoğalabilmek için kendilerini kopyalarken mutasyon geçirdiğini ifade ediyor.

Ancak, koronavirüste olduğu gibi bazı mutasyonlar virüsü daha bulaşıcı ve tehlikeli hale getirebiliyor.

İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya varyantlarının da çok daha bulaşıcı olabildiği, virüsün hücreleri enfekte etme ve yayılma kabiliyetlerinin arttığına dikkat çekiliyor.

Peki aşılar işe yaramaya devam edecek mi?

Mevcut aşılar, koronavirüsün önceki versiyonlarına göre tasarlandı. Bilim insanları bu aşıların yeni türlere karşı etkili olacağına inanıyor.

Yapılan çalışmalar BioNTech/Pfizer aşısının yeni türlere karşı da koruma sağladığını gösteriyor.

Ayrıca Novavax ve Janssen aşılarıyla ilgili veriler de bir ölçüde koruma sağladığını ortaya koyuyor.

Oxford-AstraZeneca aşısının da İngiltere varyantına karşı koruma sağladığı açıklandı.

Moderna’nın ilk sonuçları ise bu aşının Güney Afrika varyantına karşı etkili olduğunu gösteriyor.

Uzmanlar, grip aşısının her yıl yeni türleri kapsayacak şekilde güncellendiği gibi koronavirüs aşılarının da yenilenebileceğine vurgu yapıyor.

(Visited 7 times, 1 visits today)