Aşı randevusu nasıl alınır?

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 14 Ocak’ta ilk dozun sağlık çalışanlarına yapılmasıyla başlayan aşılama programı devam ediyor.

Aşı randevusu almak isteyen öncelikli grupta olan vatandaşlar randevularını online olarak veya telefon ile alabiliyorlar. 

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 14 Ocak’ta ilk dozun sağlık çalışanlarına yapılmasıyla başlayan aşılama programı devam ediyor.

Aşı randevusu almak isteyen öncelikli grupta olan vatandaşlar randevularını online olarak MHRS ve e-Nabız sisteminden veya telefon ile Alo 182’den alabiliyorlar. 

Hafta sonları da aşıların devam ettiği hastanelerden randevu alınabiliyor.  Randevusu olan vatandaşlar hafta sonu kısıtlamalarına takılmadan aşılarını olabiliyor.

Randevu nasıl alınıyor?

Öncelikli grupta olan vatandaşlar “mhrs.gov.tr” ve “enabiz.gov.tr” siteleri veya mobil uygulamaları üzerinden randevularını oluşturabiliyor.

Vatandaşlar, öncelikli grupta olup olmadığını, aralarında boşluk olacak şekilde “AŞI”, “T.C. kimlik numarası” ve “T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi”ni yazarak 2023’e kısa mesaj (SMS) göndererek sorgulayabiliyor.

Kişi, aşı yapılacak öncelikli grupta bulunuyorsa randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendiriliyor. Uygulamayla seçilen sağlık kuruluşundan tarih ve saat belirtilerek randevu alınabiliyor. Randevu bilgisi SMS ile kişinin telefonuna gönderiliyor.

ALO 182’den de randevu alınabiliyor

Aşı olacak vatandaşlar, mobil uygulama veya internetin yanı sıra MHRS Alo 182 hattını arayarak da aşı randevularını alabiliyor.

Vatandaşlar, kendilerine en yakın aile hekimlikleri ile tüm kamu, özel ve üniversite hastaneleri için randevularını oluşturabiliyor.

(Visited 7 times, 1 visits today)