”Araçta sigara içme yasağı” insanları nasıl etkiledi?…

Araç içerisinde sigara içilmesini yasaklayan kanun hakkında, vatandaşların ne düşündüğüne ilişkin bir araştırma gerçekleştirildi. Araştırmaya göre, sigara içenlerin yüzde 45’i bu değişikliği olumsuz, yüzde 28’i ise kısmen olumlu olarak değerlendirdi. Sigara içmeyenlerin yarısından fazlası ise, arabada sigara içilmemesine tam destek verdi.

NG Araştırma şirketi,  online araştırma platformu benderimki.com internet sitesinde, 15 yaş üzeri, Türkiye geneli 2 bin 22 kişiyle araştırmayı gerçekleştirdi.

Sigara içmeyenler arabada sigara içilmesini yasaklayan kanundan memnun

Arabada sigara içilmesini yasaklayan kanuna ilişkin sigara içenler ve içmeyenlerin düşünceleri oldukça farklı. Sigara içenlerin yüzde 45’i bu değişikliği olumsuz, yüzde 28’i ise kısmen olumlu olarak değerlendiriyor. Sigara içmeyenlerin yarısından fazlası ise arabada sigara içilmemesine tam destek veriyor.

Kapalı alanlarda sigara içilmesini yasaklayan kanuna her yerde uyulmuyor

Araştırmaya göre, her 4 kişiden 1’i kapalı alanlarda sigara içilmesini yasaklayan kanuna uyulmadığını düşünüyor. Yaklaşık her 5 kişiden 3’ü ise, kapalı alanlarda sigara içilmesini yasaklayan kanuna kısmen uyulduğunu düşünüyor. Araştırmanın bir diğer sonucuna göre  sigara içmeyenlerin yaklaşık yarısı park, sahil şeridi, orman, hastane bahçesi vb. yerlerde sadece belirlenen alanlarda sigara içilmesi gerektiğini düşünüyor. Sigara içmeyen her 5 kişiden 2’si ise, bu alanlarda genel olarak sigara içilmesinden rahatsız oluyor.

Sigara konusunda bilinçlendirme eğitimine sıcak bakılıyor

Sigara içenlerin bırakması ve azaltması üzerine yapılan birçok çalışma var. Bilinçlendirme çalışmalarının bir parçası olarak zorunlu eğitim fikri sorulduğunda, insanlar genel olarak sıcak bakıyor. Her 4 kişiden 3’ü, sigaranın zararlarının anlatıldığı bir eğitimin olması gerektiğini düşünüyor. Sigara içen her 3 kişiden 1’i ise bu eğitimin gereksiz olduğunu düşünüyor.

Zamlardan sonra her 3 kişiden 1’i daha az sigara içiyor

Bu yıl sigaraya yapılan zamların alışkanlıkları değiştirdiği de araştırma sonuçlarında görülüyor. Sigara içen yaklaşık her 3 kişiden 1’i, zamlar sonrası daha az sigara içtiğini belirtiyor. Zamlar sonrası sigarayı azaltanların yanı sıra daha uygun fiyatlı markalara yönelenler de dikkat çekiyor. 

(Visited 551 times, 1 visits today)