Anne adaylarına ”sağlıklı yumurta” için beslenme önerileri

Son yıllarda gebelik isteyen çiftlere, yumurta ve sperm sağlığını olumlu yönde etkileyen vitamin ve bazı besin maddelerini içeren takviyeler öneriliyor. Oysa çinko, andioksidanlar, arginin, karnitin, inositol, E vitamini, selenyum ve folik asit içeren bu takviyelerin doğal besinlerle alınma şansı var. Peki anne adayları bunun için hangi besinleri tüketmeli?

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Funda Öztürk, gebelik planlayan anne adaylarına  doğal beslenme tavsiyelerinde bulundu.

Düşük kaliteli yumurtayı önlemek için çinko 

Günümüzde çoğu çalışma, çinko eksikliği durumunda kadında yumurtlama sırasında folikül gelişiminin bozulduğunu, yumurtlama işleminin daha küçük ve az hücre sayısı olan yumurtalarla sonuçlandığını ortaya koymuş durumda. Bu da düşük kaliteli yumurta anlamına geliyor. Çinko eksikliğinin zararının, beklenenden daha önce ve geri dönüşü zor olarak yumurtaları etkilediği de tespit edilen bir durum. Bu durum hem doğal gebelik, hem de tüp bebek için önem taşıyor. Bu nedenle buğday rüşeymi, kabak çekirdeği, kaju fıstığı, yer fıstığı, yulaf, kefir, yoğurt, mantar, ıspanak, tavuk, nohut, dana eti gibi çinkodan zengin besinler tüketmeye özen gösterin.

 Gebelik oranında artış için inositolden zengin gıdalar 

İnositolün, üreme çağındaki kadınlarda yumurta kalitesi üzerine pozitif etkiler gösterdiği biliniyor. Özellikle üreme çağındaki kadınları etkileyen bir endokrin bozukluk olan polikistik over sendromunda, inositol alımının yumurta kalitesini iyileştirdiği, gebelik oranında artış sağladığı ve menstrüel siklusu düzenlediği saptanmış durumda. Bu sorunlar tedavi edilmediği ya da önlem alınmadığı durumda kadınlarda kısırlığa neden olabiliyor. İnositolden zengin gıdalar olan lahana, bakliyat, fasulye, tohumlar, kuruyemiş, kavun, muz, kuru üzüm, narenciye, buğday, tahıl, yulaf gevreği, buğday kepeği, esmer pirinç, rafine edilmemiş pekmez tüketebilirsiniz.

Diğer Antioksidanlar

Yeterince temizlenemeyen ya da artış gösteren oksidatif stres, hücre, doku ve organlarda hasara neden oluyor. Bu sistem üreme sistemi olunca da kısırlık ortaya çıkıyor. Oksidatif strese karşı antioksidanlardan zengin besinler, beslenme düzenine dahil edilmeli. Narenciye, çilek, brokoli, domates, tatlı biber,  üzüm, kivi, kuşkonmaz, bezelye, maydanoz, ıspanak,  havuç, domates,  yağlı balıklar tüketilmeli. 

(Visited 16 times, 1 visits today)