Anne adayları, tatilde en çok beslenmenize dikkat edin

Anne adayları hamilelik sürecinde tatile çıkma konusunda genellikle endişe eder. Ancak gerekli önlemler alınarak temiz havanın yoğun olduğu, sakin bölgelere yapılacak olan bir gezi, anne adayını ve hamilelik sürecini olumlu etkiler. Anne adayı tatilde hijyenik beslenmeli,  içilen suya dikkat etmeli. Otobüsle seyahat ediyorsa, en ön, en arka ve tekerlek üzerindeki koltukları tercih etmemeli. Sabah erken saatlerde yüzmeli.

Memorial Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümünden Op. Dr. Emine Barın, hamilelik döneminde tatile gidecek anne adaylarına tavsiyelerde bulundu.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN İLK ADIM HİJYENİK BESLENME

Anne adayı için tatilde beslenmeye dikkat etmek, kullandığı vitamin ve mineral desteklerine önerildiği şekliyle devam etmek çok önemlidir. Yemeklerde çiğ sebze ve meyveleri tüketirken iyice yıkanmış, etlerin iyi pişmiş olduğundan emin olunmalıdır. Yöresel yemekleri yerken temkinli olunmalı, mümkünse iyice emin olunmayan besinler tüketilmemelidir.  Özellikle gezi sırasında içilen suya çok dikkat edilmeli, sadece kapalı kutularda satılan içecekler içilmeli, İçeceklere kesinlikle buz eklenmemelidir.  Dışarıda hazırlanmış salata, az pişmiş et ve mayonezli ürünleri tüketmekten kaçınılmalıdır. 

OTOBÜS VE UÇAK YOLCULUĞU ÖNERİLERİ

Gebelikte arabayla seyahat sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta,  mutlaka emniyet kemerinin takılmasıdır. Arabayla seyahat esnasında en fazla 3 saatte bir mola verilmeli, bu mola esnasında 10-15 dakika yürüyüş yapılmalıdır. 

Otobüsle seyahat edilecekse, en ön, en arka ve tekerlek üzerindeki koltukların tercih edilmemesi önerilir. Koridor kenarı tercih edilmeli, güneş ışınlarından kaçınılmalıdır. Eğer otobüs sık mola vermiyorsa 2 saatte bir yolun güvenli ve düz olduğu zamanlarda koltuktan kalkarak, 1-2 dakika ayakta kalınması önerilmektedir. Oturulan yerde ayak egzersizleri yapılmalı, bol sıvı alınmalı ve molalarda yürüyüş yapılmalıdır.

Gebelikte uçak ile seyahat 28’inci haftaya kadar yapılabilir. Uçak yolculuğu sanılanın aksine kabin içi basıncı ayarlı olduğundan gebe için bir risk taşımaz. Asıl problem uzun süre hareketsiz kalınmasıdır. Bu nedenle bacak egzersizleri yapılması, uçak içinde güvenli olduğu zaman yürüyüş yapılması, bol sıvı alımı önerilir. 3 saatten fazla uçuşlarda ek olarak diz altı varis çorabı giyilmesi önerilmektedir.

HAVUZ MU, DENİZ Mİ?

Gebe olmayan kişilerde olduğu gibi gebeler için de deniz daha güvenlidir.  Havuzlarda bir çok kişinin yüzmesine bağlı olarak enfeksiyon etkenlerinin bulunma riski daha fazladır. Havuzlara dezenfeksiyon amacıyla bazı maddeler katılmaktadır. Bu maddelerin dozu aşırıya kaçmadan, iyi bir şekilde dezenfekte edilmiş bir havuzun gebeliğe zararı olmaz. Fakat havuza dezenfeksiyon amacıyla katılan bazı maddelerin de özellikle aşırı dozlarda gebeliğe zarar verebileceği uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Gebeliğin ilk 3 ayında günde 20 dakika yüzmek yeterlidir. Sabah erken saatlerde yüzmek gebeliğe bağlı bulantı ve kusmaları azaltabilir. 

BU ÖNERİLERE DE KULAK VERİN

 Seyahat kararı verdiğinizde öncelikle doktorunuzla görüşüp seyahat öncesi muayene olmanız gerekmektedir.

Seyahat edilecek bölgedeki en yakın hastaneyi veya sağlık kuruluşunu not etmeyi unutmayın.

 Tıbbi dosyaları, ultrasonografi raporları, kan tahlilleri ve kan grubu kartınızı yanınıza almayı unutmayın.

 Genellikle gebeliğin ilk 3 ayında düşük tehlikesini artırabileceği için uzun seyahat etmeniz önerilmez.

 Tüm gebelik boyunca tropik bölgelere veya hijyen problemlerinin olabileceği ülkelere seyahat etmeniz tavsiye edilmez.

Gebeliğin 32’inci  haftasından sonra şehir dışına uzun yolculuk, erken doğum tehlikesi ve yolda oluşabilecek acil durumlarda gerekli tıbbi desteğin zamanında alınamayacak olması nedeniyle mecbur kalınmadığı sürece tavsiye edilmemektedir.

Düşük öyküsü, rahim ağzı yetmezliği, dış gebelik öyküsü, erken doğum öyküsü, vajinal kanama, düşük riski, çoğul gebelik, hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı, diğer organ sistemlerine ait kronik hastalığı olan gebelerin özellikle yurt dışı ve uzak yerlere seyahat etmekten kaçınmaları gerekmektedir.

(Visited 21 times, 1 visits today)