12 yaşına kadar mutlaka doğayla tanıştırın

 12 yaşına kadar doğadan uzak kalan çocukların ileride doğayı önemsemedikleri pek çok çalışmada gösteriliyor. Bu nedenle   çocuklarınızı  doğadan sakınmak yerine tam tersine doğada büyümelerini sağlayın.

Günümüzde çocuklar bütün vaktini TV, telefon, tablet veya oyun konsollarının başına geçiriyor. Bu durumdan kurtulmak için çocukları doğaya çıkarmak gerektiğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Şilfeler, ailelere, ”çocukları doğaya çıkarmaktan korkmayın” çağrısında bulundu.

ASOSYAL ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEMEK İÇİN …

Asosyal, teknoloji bağımlısı ve hayal güçleri tamamen baskılanmış bireyler yetiştirmemek için çocukları doğaya çıkarmak gerekir. Kendine güvenen,insan sevgisi ile dolu, mutlu ve başarılı bir geleceğin yolu doğadan geçiyor. Hem ebeveynlerin, hem de çocukların stresten uzak kalması bir çeşit rehabilitasyon yerine geçecek doğa yürüyüşleri, doğada zaman geçirilmesi ve bunu yaşam tarzı haline getirilmesi çok önemli. Doğa çocukların hayal gücünü arttıracak ve önemli bir potansiyeli açığa çıkartacaktır. Bu nedenle çocuklarımızı her fırsatta doğaya çıkarmalı, onları doğayla tanıştırmalı ve doğayı sevdirip korunması gerektiğini öğretmeliyiz.

12 YAŞINA KADAR

12 yaşına kadar doğadan uzak kalan çocukların ileride doğayı önemsemedikleri pek çok çalışmalarda gösteriliyor. Özellikle 2 yaş sonrasında çocukların doğayla iç içe girmesi, doğa yürüyüşlerine çıkması sosyal gelişimi için önemlidir. Anne babaların en çok korktukları şeylerden biri, çocukları dışarıya çıkarınca hastalık kapacaklarıdır. Fakat şunu unutmamak gerekir, doğa asla düşmanımız değil tam tersine dostumuzdur. Mikroplar olmasaydı bağışıklık sistemimiz hiç gelişemezdi. Bu nedenledir ki çocuklarımızı doğadan sakınmak yerine, tam tersine doğada büyümelerini sağlayın.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Ancak  doğada dikkat etmemiz gereken pek çok şey olacaktır, bunları da gözden kaçırmamak gerekli.

Özellikle hareketli olan çocukları gözünüzün önünden ayırmayın, onların rotadan çıkmamasını sağlayın.

Çocukların kıyafetlerine özen gösterin. Kısa pantolon veya tişört yerine, uzun kollu tişört ve uzun, rahat hareket edebilecekleri pantolonlar ve yürüyüş ayakkabıları giydirin.

Yanlarına taşıyabilecekleri büyüklükte sırt çantası verin. Kendi ihtiyaçlarını kendi sırt çantalarında taşımaları (en azından taşıyabildikleri kadarını)sorumluluk bilinci açısından çok önemlidir.

Sırt çantasında mutlaka su ve sağlıklı atıştırmalıklar olması önemlidir. Sadece karbonhidrat ağırlıklı veya paketli hazır ürünler olması hem çabuk acıkmalarına, hem de doğayı kirletmelerine neden olabilir. Bu nedenle paketli hazır ürünler olmaması mümkünse evde hazırlanmış sandviç, çeşitli taze meyveler olması sağlıklı olacaktır.

Yürüyüşten önceki gece tahıllı besinler tüketilmesi de faydalı olacaktır.

(Visited 29 times, 1 visits today)