Yaşlılarda uyku sorununun nedeni sadece ”yaşlılık” mı?

Yaşlı popülasyonda uyku sorunlarına daha sık rastlanıyor. Araştırmalara göre,  ileri yaştaki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 40’ı uyku güçlüğü yaşıyor.  Uzmanlar,  uyku sorunlarına yaşlanmanın yanı sıra başka hastalıkların da yol açabileceğine işaret ediyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Berhan Bayram, kişinin yaş aldıkça uyku bozukluğuyla ilgili birçok problem yaşayabildiğini belirterek, şunları anlattı.

Birçok sağlık sorununa neden oluyor

Yaşlanmayla birlikte uykumuzda kayda değer değişiklikler ortaya çıkıyor. Kişi yaş aldıkça uyku bozukluğuyla ilgili birçok problem giderek artıyor. Yaşlanmanın uyku süresinin azalması, uykuya geç başlanması, sabah erken uyanma, daha parçalı uyku ve gündüz şekerlemelerinin artması gibi uyku düzeni değişiklikleriyle ilişkili olduğu bilimsel olarak da kanıtlandı.  Yapılan çalışmalara göre, ileri yaştaki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 40’ı uyku güçlüğü çekiyor.

Uyku bozuklukları, yaşlı popülasyonda bilişsel ve fiziksel işlevlerde azalma, aile ve sosyal ilişkilerde bozulma, artan ağrı ve düşme riski gibi travmalarda artış dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorununa neden oluyor.

Diz ağrısı uykusuzluk yapıyor  

Ulusal Uyku Vakfının yaptığı anketteki sonuçlar, uyku problemlerinin normal yaşlanmadan ziyade daha çok ek hastalıklarla ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca giderek artan kanıtlar, yaşlı yetişkinlerde uyku güçlüğünün ciddi sonuçları arasında genel sağlık durumunda bozulma, bilişsel işlevlerde bozukluk ve ölüm oranlarında artışın da olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, kireçlenmeye bağlı uyku problemlerini konu alan bir çalışmada, uyku bozukluklarının daha çok diz ağrısı, düşük eğitim seviyesi, sağlığına daha az önem verme ve daha düşük fiziksel aktiviteyle  ilgili olduğunu saptadı.

Deneysel bir çalışma, sağlıklı yetişkinlerde uyku yoksunluğunun hiperaljezik (ağrı duyusunu arttıran) bir etkiye sahip olduğunu ve uyku düzeninin geri kazanılmasının analjezik (ağrı duyusunu azaltan) bir etkiye sahip olduğunu gösterdi.

(Visited 10 times, 1 visits today)