Yasınızı dolu dolu yaşayın, travmadan korunun

Yakınların kaybı, kaza, deprem ve savaş gibi aniden gelişen bir olaydan sonra ortaya çıkan Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB), kişinin hayatını olumsuz etkiliyor. Yası dolu dolu yaşamak, travmaya karşı kişiyi koruyor. Türkiye’de erkekler daha çok travmatize oluyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Serkan Elçi, deprem, savaş, yakın kaybı gibi durumlardan sonra yaşanan Travma Sonrası Stres Bozukluğunun, kişinin yaşamını önemli derecede etkilediğini belirterek,  öneri ve uyarılarda bulundu.

1 aydan fazla süreyle bunlar yaşanıyorsa dikkat

Aniden gelişen bir olaydan sonra hayatı aynı şekilde sürdüremiyoruz. Travmatik denilen yaşantıda, kişi gerçek bir ölüm ya da ölüm tehdidi, ağır bir yaralanma ya da kendisinin veya başkalarının fizik bütünlüğüne bir tehdit yaşamış, böyle bir olaya tanık olmuş ya da böyle bir olayla karşı karşıya gelmiştir. Kişinin tepkileri arasında aşırı korku, çaresizlik ya da dehşete düşme görülebilir. Ancak bu travmatik yaşantının,Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) olarak adlandırılması için, 1 aydan fazla süre ile şu durumların yaşanması gerekir.

Olaya dair olan korku, kaygı ve kabusların benzer şiddetle devam etmesi,
Olay anına geri dönüşlerin (flashback) yaşanması,
Depresif belirtilerde olduğu gibi aşırı mutsuzluk, keyifsizlik, uyku ve iştah düzeninde bozulmaların meydana gelmesi,
Azalmış konsantrasyon ve dikkat dağınıklıklarının yaşanması.

Yas süreci yaşanmalıdır

Travmatik süreci en sağlıklı hale getiren süreç,  yas sürecidir. Yası dolu dolu yaşamak, bu olayın TSSB’ye dönmeden yaşantılanmasına yardımcı olacaktır. Çünkü her travmatik olay, her zaman travmaya neden olmaz. Bu yüzden de yas sürecinin sağlıklı yaşanmasını bekleriz. Sağlıklı bir yas süreci, travma sonrası stres bozukluğunun olmasına yardımcı olacaktır. Bir kayıp yoksa yani yas yaşanacak bir durum yok fakat korku, kaygının yüksek düzeyde olduğu durumlarda ise, yaşanılan olayı paylaşmak, konuşmak, duyguları ifade etmek çok önemlidir

Erkekler daha çok travmatize oluyor!

Bizim toplumda erkeklerin daha fazla TSSB belirtilerini göstermesinin temel nedeni de, duygu ifadelerinin kısıtlı veya yanlış çıkıyor olmasıdır. Temel toplumsal mitlerimizden biri olan ‘erkekler ağlamaz, erkek adam korkmaz’ kalıpları, hissettikleri üzüntüyü, korkuyu açığa çıkarmaya engel olmaktadır.

EMDR Terapisi uygulanıyor

Travmaya dair en yaygın kullanılan terapi tekniği, EMDR Terapisidir. Türkçe karşılığı ‘Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşlemleme’ olan EMDR Terapisi, travmatik olarak adlandırılan anıya dair kişide var olan olumsuz kalıp düşüncelerin değişimine ve var olan o düşünceyi yeniden işlemlememize yardımcı olan bir tekniktir.

Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi de, travma sonrası stres bozukluğunda kullanılan diğer terapi teknikleridir. Terapinin yeterli gelmesi için belirli bir süre boyunca sürecin devam etmesi gerekir. Fakat bu süreç devam ederken hayatta malum devam etmektedir. Daha hızlı bir sonuç almak için ilaç tedavisiyle birlikte psikoterapi alıyor olmak, toparlamanın daha hızlanmasına yardımcı olacaktır. 

(Visited 11 times, 1 visits today)