Uykusu Sorunlu Çocuklar İçin Öneriler

Kaliteli uyku, çocuğun büyüme ve gelişimi için oldukça önemlidir. Ancak pek çok aile her gece, çocuklarıyla uyku konusunda sorun yaşar. Sağlıklı uyku alışkanlığının gelişmesi için sallayarak, emzirerek uyutma alışkanlığı varsa sonlandırılmalı.  Uyku saati aile tarafından belirlenmeli ve bu konuda tutarlı olunmalı.  Anne- baba çalışıyorsa eve geldiklerinde çocuklarıyla en az 1 saat zaman geçirmeli. Çocuğun uyku saati yaklaştığında evde dinginlik sağlanmalı. Çocuğa uyumadan en az 15-20 dakika önce uyku saatinin yaklaştığı hatırlatılmalı.

Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Başoğlu Öner, çocuklarda uyku sorunu, uyku alışkanlığı kazandırılması ve kaliteli uyku için neler yapılması gerektiği konusunda bilgiler verdi.

Kendi başına uyumayı bebekken öğretin 

 Zamanında doğan bir bebek günün ortalama 16-17 saatini uykuda geçirir. İlk haftalarda kısa aralıklı uyku periyotları, üçüncü haftadan sonra uzamaya ve geceye doğru kaymaya başlar. Bebeğin gündüz uykuları 3’üncü aydan sonra kısalır. Bu dönemde bebekler, ebeveyn sallaması veya emerken uyuma gibi bir uyku aracı kullanmadan kendi kendilerine uyumayı öğrenebilirler. Bebeğin kendi kendini sakinleştirip, uykuya dalması öğrenilen bir davranıştır. Annelerin  bu zaman diliminde bebeklerine, kendi kendilerine uyuyabilmeyi öğretmeleri gerekir.

Çocuklarda uyku sorunu yaratan nedenler  

Çocuklarda sıklıkla görülen uyku sorunları; sık sık uyanma, uykuya direnme ve uykuya dalmakta güçlük çekmedir.Çocuğun uykusunun hafif olması, gazlı bebek olması, huyu (hareketli, zor sakinleştirilen), nörolojik gelişiminin geri olması, bademcik ve geniz etinin hava yolunu daraltacak kadar büyük olması, bebeğin uyutulurken sallanması, emzirme gibi bir aracı kullanması, ailenin uzun çalışma saatleri, uyku sırasında sık kontrolle bebeğin uykusunun bölünmesi, kalabalık yaşam koşulları uyku kalitesini etkileyen durumlardır. Televizyon izlemek ve bilgisayar kullanmak da uykuya dalma süresini uzatıp, uyku derinliğini azaltır.

Sevdiği oyuncak veya battaniye ile uyumasına izin verin 

Sağlıklı uyku alışkanlığının gelişmesi için; sallayarak, emzirerek uyutma alışkanlığı varsa, sonlandırılmalı. Bebek nerede yattıysa orada uyanmalı. Bebeğin sevdiği bir oyuncak veya battaniye ile uyumasına izin verilmeli. Çocuğun kendi yatağında ve kendi kendine uyuması sağlanmalıdır. Uyku saati aile tarafından belirlenmeli ve bu konuda tutarlı olunmalıdır. Çocuk odasında televizyon olmamalıdır.

Uyku rutini oluşturun 

Yatma saatinden bir saat önce başlatılan hep aynı şekilde sürdürülen bir uyku rutini olmalı (diş fırçalama, banyo veya el ayak yıkama; pijamaların giyilmesi, yattığı yerde masal, ninni, kitap okunması gibi). Uyku rutini bitip, çocuk yatağına yatırıldıktan sonra onunla 5 dakikadan fazla vakit geçirilmemeli. Işığı söndürülmeli, karanlık korkusu varsa gece lambası kullanılabilir. Çocuğun uyku saatleri yaklaştığında evde dinginlik sağlanmalı. Evde hareketlilik devam ettiğinde çocuk; ‘bir şeyleri kaçırıyorum!’ düşüncesiyle uyumak istemeyebilir.

Yatmadan çikolata yedirmeyin 

Çocuk uyumadan önce karnının tok olduğundan emin olunmalı. Akşam yemeğini yemeyen çocuk, gece acıktığı için uyanacaktır. Ama bu yatmadan önce yemek yemeli anlamına gelmez. Akşam yemeğinde doyurucu gıdalar yedirmek yeterli olacaktır. Uyku saati yaklaşırken çocuk; çay, kahve, soda, çikolata gibi uyarıcı etki gösteren yiyecek ve içecekler tüketmemeli.

Uykudan önce çocuğunuza zaman ayırın 

Çocuk gün içerisinde anne-baba ile kaliteli zaman geçirmeli. Anne- baba çalışıyorsa eve geldiklerinde çocuklarıyla en az 1 saat zaman geçirmeli. Çocuğa uyumadan en az 15-20 dakika önce uyku saatinin yaklaştığı hatırlatılmalı ki; çocuk kendini uykuya hazırlasın. ‘İyi geceler’ derken hep aynı kelimelerin kullanılması da çocuğun uyku davranışı kazanmasında olumlu etki sağlayacaktır. Çocuğun uykuya zamanında gitmesi, gece boyu ebeveynlerinin yanına gelmemesi gibi olumlu davranışları övülmeli.

(Visited 67 times, 1 visits today)