Ücretsiz grip aşısı reçete ile eczanelerden temin edilebiliyor

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayımlanan duyuruya göre, Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen grip aşılarının eczanelerden ücretsiz olarak temin edileceği, bunun için vatandaşların daha önce olduğu gibi e-nabızdan durumlarını kontrol ederek reçeteleriyle eczanelere başvurmaları gerektiği bildirildi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından bugün yayımlanan duyuruya göre, Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen grip aşılarının eczanelerden ücretsiz olarak temin edileceği, bunun için vatandaşların daha önce olduğu gibi e-nabızdan durumlarını kontrol ederek reçeteleriyle eczanelere başvurmaları gerektiği bildirildi.

Türk Eczacıları Birliği’nce yapılan açıklamaya göre, ”Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından bugün yayımlanan “Tüm Hekim ve Eczacılarımızın Dikkatine” başlıklı duyuru şöyle:

“Bilindiği üzere Covid-19 pandemisi sürecinde vatandaşlarımızın, başta risk grupları olmak üzere mevsimsel grip aşısına en kısa sürede ulaşması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen grip aşıları eczanelerden vatandaşlarımıza ücretsiz olarak ulaştırılacak olup bunun için vatandaşlarımızın daha önce olduğu gibi e-nabızdan durumlarını kontrol ederek reçeteleriyle eczanelere başvurmaları gerekmektedir.

1) Hekimlerimizin;

Ücretsiz grip aşısı reçetelerini ‘’Halk Sağlığı Grip Aşısı’’ ön eki bulunan aşılardan seçerek, sadece Reçetem Sisteminden reçetelendirmeleri gerekmektedir. Matbu reçeteler kabul edilmeyecektir.

2) Eczacılarımızın;

Ücretsiz grip aşısı reçetelerini sadece Reçetem Sistemi üzerinden karşılamaları gerekmektedir. Daha önce olduğu gibi reçete girildiğinde İlaç Takip Sistemi’nde (İTS) eczaneler için aşı temin kotası oluşturularak aşı ecza depolarından ücretsiz olarak temin edilecektir.”

Meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.”

(Visited 28 times, 1 visits today)