Son günlerde çocuklarda en sık bu hastalıklar görülüyor

Kış aylarında enfeksiyonların bulaş riski, kalabalık ve kapalı ortamlarda daha fazla zaman geçirilmesinin de etkisiyle çok daha fazla oluyor. Yetişkinlere göre bağışıklık sistemi çok daha zayıf olan çocuklar öksürük, hapşırık ve konuşma esnasında havaya yayılan damlacıklardaki virüs ve bakteriler nedeniyle, son günlerde çok sık hastalanıyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elida Yüksel, çocuklarda son günlerde yaygın görülen hastalıkları anlattı.

Nezle (Soğuk algınlığı):  Kendini burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük, hapşırık ve boğazda kaşıntı gibi belirtilerle  belli ediyor. Tedavisinde serum fizyolojikle burnun yıkanması, sağlıklı beslenme, C vitamininden zengin sebze ve meyve tüketimi, bol su içilmesi ve dinlenme çok önemli. Aksi taktirde soğuk algınlığı orta kulak iltihabına, akut bakteriyel sinüzite ve alt solunum yolu enfeksiyonuna yol açabilir. Soğuk algınlığı viral enfeksiyon olmasından dolayı tedavisinde antibiyotiğin yeri yoktur. 

Grip: Son dönemde çok yaygın görülen influenza (grip), kapalı ve kalabalık ortamlarda çok kolay bulaşıyor. Hastalığın başlıca belirtileri yüksek ve inatçı ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı, kas ve eklemlerde ağrı, karın ağrısı, titreme, gözlerde kızarıklık, öksürük, bulantı, kusma ve ishal. Çocuklarda yetişkinlerden farklı olarak influenza enfeksiyonları öncelikle ishal, kusma ya da gözlerde kızarıklık, sulanma ve kaşıntı ile ortaya çıkabiliyor. Böyle durumlarda mutlaka doktora başvurulması gerekir. 

Bu hastalık son günlerde özellikle 2 yaş altı bebeklerde görülüyor

Bronşiyolit: Son günlerde özellikle 2 yaş altındaki bebeklerde çok sık görülen, viral bir enfeksiyon kaynağı olan bronşiyolit, üst solunum yolu şikayetleri sonrasında gelişen hışıltı ve solunum sıkıntısı olarak tanımlanıyor. Kalabalık ortamlarda bulunan ve sigara dumanına maruz kalan bebeklerde öncelikle burun akıntısı ve hafif ateşle seyreden hastalık, akciğerlere inerek solunum sıkıntısı, hızlı nefes alma ve hışıltılı solunuma yol açıyor. Bu şikayetler olduğunda zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Aksi taktirde ciddi solunum sıkıntısı, solunum durması (apne), sıvı kayıpları ve kalp yetmezliği gibi çok önemli hastalıklara yol açabilir.

Akut farenjit: Çok yüksek bulaş riskine sahip olan ve damlacıklar yoluyla bulaşan kış aylarının kabusu farenjit, bademciklerin iltihaplanması anlamına geliyor. Sıklıkla yüksek ateş, üşüme, titreme, yutkunmada zorlanma, boğaz ve kulak ağrısı ile başlayan farenjitte şikayetler artarak ilerliyor. Farenjit doğru ve zamanında tedavi edilmediği takdirde, bademciğe bağlı orta kulak iltihabına hatta kalp romatizmasına zemin hazırlayabilir. Akut farenjit çoğunlukla viral enfeksiyonlardan kaynaklandığı için gelişigüzel antibiyotik kullanılmamalı, bakteriyel farenjit durumunda doktor gerekli görürse antibiyotik kullanılmalıdır.

(Visited 44 times, 1 visits today)