Sivilce, yara ve lekeler için ”altın iğne”

Cilt gençleştirmenin yanı sıra sivilce, yara ve leke tedavisinde  kullanılan yöntemlerden bir tanesi de ”Altın İğne”. Altın iğne uygulamasıyla kolajen ve elastin üretimi tetikleniyor. Etkisi 2-6 ay arasında görülen uygulama, 30 dakika sürüyor. Tedavi edilecek alanda dövme veya kalıcı makyaj olmamalı.

 

Estetik alanındaki gelişmelerin her geçen gün arttığını anlatan  Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın,  bunlardan bir tanesi olan  ”Altın İğne”  uygulaması hakkında bilgi verdi.

ALTIN İĞNE NEDİR?

Güvenli bir anti-aging yöntemi olan altın iğnenin hedefi, cildin esnekliğini ve pürüzsüz görünümünü sağlayan kolajeni tetikleyerek, cildi yeniden genç ve canlı görünümüne kavuşturmak. Altın iğne (Fraksiyonel Multipolar İğneli Radyofrekans) özellikle kış mevsiminden yorgun çıkan ciltler için ideal bir tazeleme fırsatı olabilir. Radyofrekans tekniği, titreşimli radyo dalgalarının su molekülleriyle etkileşmesi sonucu ortaya çıkan enerjinin, ısıya dönüşmesi esasına dayanan bir cilt gençleştirme yöntemidir.  Özel olarak tasarlanan RF cihazının altın iğneli başlığı, uygulanacak cilt yüzeyine temas ettirildiğinde iğneler de mikro delikler oluşturarak cilt altına iniyor. Bundan sonrasında da iğne ucundan cilt altına gönderilen RF ile kolajen ve elastin üretimi tetiklenmiş oluyor.  Radyofrekans cihazının ucundaki başlıkta yer alan iğnelerde altının tercih edilmesinin iki nedeni var. Birincisi paslanmaz özelliğinin bulunması, ikincisi ise ısıyı iyi ileten bir metal olması.

ETKİSİ 2-6 AYDA GÖRÜLÜYOR 

Uygulaman 30 dakika sürüyor. Seans aralığı ise 3 hafta.  Kırışıklık ve cilt kalitesinin artmasına yönelik uygulamalarda etkinin görülebilmesi için, 3-4 hafta aralıklarla 2-3 seans, yara ve sivilce izlerinin giderilmesi için daha fazla uygulama gerekir. Etkisini 2-6 ayda görmek mümkün.

ALTIN İĞNENİN KULLANIM ALANLARI 

Cilt gözeneklerinin sıkılaştırılması.
Cildin sıkılaştırılması, cilt kalitesinin artırılması.
Ciltteki ince kırışıklıkların giderilmesi.
Yara izi, ameliyat yeri izlerinin tedavisi.
Sivilce tedavisi, sivilce izlerinin giderilmesi.
Gebelik ve kilo alıp vermeyle oluşan cilt çatlaklarının giderilmesi.
Leke tedavisi.

UYGULAMA ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

Tedavinin bir hafta öncesi ve sonrası kan sulandırıcı ilaçlar, ağrı kesicilerin kesilmeli. 2 iki ay öncesinde sistemik isotretinoin tedavisi sonlandırılmış olmalı, tedavi edilecek alana son üç ay içinde zımpara yöntemi, derin kimyasal peeling, lazer, radyofrekans gibi işlemler uygulanmamış olmalı. Tedavi edilecek alana son bir ay içinde botox, dolgu ve yağ enjeksiyonu gibi uygulamalar yapılmamış olmalı ve tedavi edilecek alanda dövme veya kalıcı makyaj olmamalı.

KİMLERE UYGULANAMAZ?

Vücudunda metal protezi veya kalp pili olanlar.
Otoimmün hastalığı olanlar (SLE gibi).
Radyoterapi tedavisi altında olanlar.
Kolajen vasküler hastalığı bulunanlar (Skleroderma gibi).
Uygulama bölgesinde yara veya dermatiti (uçuk, psoriasis gibi) olanlar.
Gebeler ve emziren anneler.
Aktif kanser tedavisi gören hastalar.
Tedavi edilecek alana son üç ay içinde cerrahi müdahale (yüz germe veya göz kapağı cerrahisi) uygulanmış hastalar.
Keloid gibi kötü yara iyileşme öyküsü olan hastalar.
Cildi çok ince, aşırı kuru olan ve yağ dokusunun iyi olmadığı hastalar.

(Visited 31 times, 1 visits today)