Sıcaklarda uykusuzluğa karşı öğlen bir saat ”siesta”

Sıcak havalar uyku düzenini de bozuyor.  Havaların en fazla ısındığı, nem düzeyinin de üst seviyelerde olduğu bu günlerde,  hemen her yaş grubunda uyku problemleri yaşanıyor. Uzmanlar, uykusuzluğa karşı özellikle akşam hafif yemekler yenmesi, mümkün olduğunca boş mideyle yatılmasını öneriyor. Yine tam öğle vaktinde bir saati aşmayan  “siesta”  tavsiye ediliyor.

 

 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Metin, sıcak havaların uykuya geçişi zorlaştırdığını  belirterek, şu önerilerde bulundu.

GÜNDÜZ YORGUNLUĞUNA KARŞI SİESTA YAPIN 

Vücudumuz gece belli bir saatte uyumaya programlıdır. Sıcak nedeniyle uykuya dalma zorlaşabilir. Eğer gece geç yatarsak da sabah uykumuzu tam olarak almamış halde kalkabiliriz. Bu durum gündüz yorgunluğa neden olabilir. Eğer sıcak nedeniyle gece geç yatıyorsak, öğlen bir saati aşmayan bir “siesta” uykusu yapılması, öğleden sonra ortaya çıkabilecek yorgunluğa engeller. Ancak bu uykunun tam öğle vaktinde yapılması ve bir saati aşmamasına dikkat etmek gereklidir. Eğer uzun ve geç saatte bir öğle uykusu uyursak, gece uykuya dalmamız tamamen imkansız hale gelebilir.

İYİ BİR UYKU İÇİN… 

İyi bir uyku için uyuyacağımız odanın yeterince havalandırılmış olması gerekir. Yatağa yatınca terleme yaşanıyorsa, odanın ısısı gereğinden yüksek demektir ve ayarlanmalıdır. Gece yatacağımız odanın sıcaklığının mutlaka havalandırma ve benzeri yöntemlerle, terlenmeyecek bir sıcaklığa düşürülmesi gereklidir.
Klimalar birçok bölgede gece kullanılmaktadır. Klima kullanılması gerekiyorsa tüm gece kullanılmaması, yalnızca gecenin ilk ilk yarısında kullanılmasını öneriyoruz. 
Beslenme ve egzersiz uykuyla doğrudan ilişkilidir. Özellikle akşam öğününün uykuya etkisi fazladır. Akşam hafif yemekler yenmesi ve akşam yemeği sonrası meyve, yoğurt gibi hafif atıştırmalıklar dışında bir şey yenmemesini öneriyoruz. Gece çok ağır gıdalar tüketilmesi uykuyu bozacaktır. Mümkün olduğunca boş mideyle yatılması önerilir. Bunun yanında uykuya yakın zamanlarda alkol alınması da uykunun kalitesini düşürür.

SÜREKLİ UYKU BÖLÜNMESİ YAŞIYORSANIZ DİKKAT  

Ancak uykuda sürekli bölünme yaşanıyorsa bu durumun farklı nedenleri olabilir. Özellikle uyku apnesi belirli bir süre sonra uyanmaya neden olabilir. Uykuda bacak atmaları da kişiyi uyandırarak uyku bölünmesine neden olabilir. Ayrıca, psikiyatrik rahatsızlıklar ve depresyon da uyku bölünmesi yapabilir. Uyku bozukluğunun nedenleri çok çeşitlidir. Özellikle horlama, gece nefessiz uyanma, gece solunum durması, gündüz uyuklama, gece bacak hareketleri, akşam saatlerinde bacaklarda huzursuzluk ve hareket ettirme isteği, uyku bozukluğu ile birlikte obezite ve hipertansiyon varlığı uyku bozukluğunun gelip geçici bir durumdan çok tedavi edilmesi gereken bir hastalığa bağlı olduğunu düşündürür. Böyle bir durumda mutlaka bir uzmana görünmek gerekir. 

(Visited 9 times, 1 visits today)