‘Sağlıklı yaşlanmanın sırrı’ bulundu mu?

Binlerce kadının beslenme alışkanlıklarını inceleyen bir araştırma, ‘protein tüketimi ile sağlıklı yaşlanma’ arasındaki bağlantıya ışık tuttu. Orta yaşlarda proteinin çoğunu bitkisel kaynaklardan almak, artı küçük bir miktar hayvansal protein, iyi sağlığı ve uzun yaşamayı teşvik ediyor. 

Araştırmacılar, “Orta yaşlarda bitki bazlı proteinlerin daha fazla tüketilmesinin, kadınların yaşlanma sürecinde sağlıklı kalmasına katkıda bulunduğunu” keşfetti. 

Yapılan araştırmalara göre, sağlıklı yaşlanmak istiyorsanız protein alımı diyetinizin önemli bir parçasını oluşturmalı.

48 BİNDEN FAZLA KADIN KATILDI

48 binden fazla kadın sağlık çalışanı tarafından rapor edilen verilere dayanan bu çalışma, “Yüksek miktarda bitki bazlı protein tüketen kadınların orta yaşlarda sağlıklı yaşlanma olasılıklarının arttığını” buldu.

Araştırmaya katılan kadın sağlık çalışanları 1984’te 38-59 yaşları arasında olup, çalışmanın başında hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlıklıydı.

YAŞLI SAĞLIĞINDA ÖNEMLİ ROL OYNUYOR

Son makaleye göre insanların belirli yiyecekleri ne sıklıkta yediklerini içeren anket verileri, protein alımını hesaplamak için kullanıldı. 

Zira protein alımı, yaşlı yetişkinlerin sağlık durumunu korumada önemli bir rol oynuyor. 

Anket sonuçları, bitki bazlı protein alımının yaşlı yetişkinlerin fiziksel ve zihinsel sağlık durumuna faydalı olduğunu gösterdi.

Ancak son çalışmanın gözlemsel nitelikte olduğunu ve bu nedenle protein alımı ile sağlıklı yaşlanma arasında ilişkilerin belirlediğini, neden-sonuç kanıtı sağlamadığını belirtmek önemli.

Araştırmacılar sadece belirli bir popülasyonu, yani (çoğunlukla beyaz) kadın sağlık çalışanlarını inceledi. 

Bu da bulguların diğer popülasyonlara genelleştirilmeyeceğini gösteriyor. 

Orta yaşlarda protein tüketen insanların, yaşlandıklarında daha iyi bir sağlığa kavuştukları gözlemlendi.  Ayrıca, protein kaynağının önemli olduğu da bulundu. Orta yaşlarda proteinin çoğunu bitkisel kaynaklardan almak, artı küçük bir miktar hayvansal protein, iyi sağlığı ve uzun yaşamayı teşvik ediyor. 

(Visited 13 times, 1 visits today)