Sağlıklı salça yapmanın püf noktaları

Sonbaharla birlikte kış hazırlıkları da başladı. Bir çok evde konserve ve salçalar yapılıyor. Peki, salça yaparken ve saklarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

 

Medical Park Tarsus Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Özyaman,  sağlıklı salça yapmanın püf noktalarını anlattı. Domates ve biber salçası tarifi verdi.

Kaynar suya batırılmış tahta kaşık kullanın 

Salçayı, metal kaşıkla karıştırmak kısa sürede küflenmesine sebep olur. Bu nedenle mutlaka kaynar suya batırılmış, tahta kaşık kullanmalısınız.

Böyle saklayın 

Salçanın uzun süre saklanması için buzdolabında korunması gerekmez. Salçanın küflenmesini engellemek istiyorsanız, kuru ve serin bir yerde, örneğin kilerde saklamanız yeterlidir. Salçayı uzun süre küflenmeden saklamak için yapacağınız bir başka işlemse,  cam kavanoza aktardıktan sonra üzerine bir miktar zeytinyağı dökmenizdir. Bu işlem salçanın bozulmasını ve küflenmesini önleyecektir.

Sağlıklı domates salçası tarifi 

Domatesleri iyice yıkayıp soymadan dörde bölün ve robottan geçirin. Bütün domatesleri robottan geçirdikten sonra tencereye aktarın ve kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Domatesler kaynadığı esnada tahta bir kaşık yardımıyla ara sıra karıştırın. Salçanın suyu çekildiğinde ve kıvamı koyulaştığında bir el blender ile tüm malzemeyi pürüzsüz bir kıvam alana dek iyice ezin. İçine 3-4 çorba kaşığı kadar kaya tuzu ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra tepsilere paylaştırıp,  üstüne ince bir tülbent koyarak,  güneşte kurumaya bırakın.

Bu saatlerde güneşe çıkarın  

Salça yaparken fazla güneşe maruz kalan domatesler salçanın rengini bozabilir. Doğru bir şekilde domatesleri kurutmak için 9.00-11.00 veya 15.00-17.00 saatleri arasında domatesleri güneşe çıkarabilir ve kolayca kurutabilirsiniz.

Biber salçası tarifi 

Biber salçası yaparken seçtiğiniz biberlerin taze ve bol etli olmasına dikkat edin. Biberlerin saplarını ve çekirdeklerini iyice ayıklayın. Hepsini iri parçalar halinde doğrayıp, aralarına kaya tuzu serperek tencereye aktarın. Az miktarda sıcak su eklediğiniz malzemeleri pişirin. Suyunu süzdüğünüz biberlerin posasını tel süzgeçten geçirin ya da biberleri el blenderıyle   püre haline gelene kadar çekin. Ardından biber püresini kurutmaya başlayın. Bunun için tuz eklediğiniz salçanızı geniş tepsilere koyup güneşte ya da fırında kurutabilirsiniz. Güneşte kurutacaksanız üzerine temiz bir örtü örtmeyi unutmayın. Kurumakta olan salçanızı üstlerinin kabuk bağlamaması için günde birkaç kez tahta kaşıkla karıştırmayı ihmal etmeyin.

(Visited 10 times, 1 visits today)