Pişiğe karşı bunları yapın

Bez bölgesinde oluşan pişikler, yaz aylarında bebeklerde en sık görülen sorunların başında gelir. Cildin tahriş olmasından kaynaklanan pişik, bazen kalçalara kadar yayılabiliyor. Pişiğin önlenmesinde en etkili kural, bebeğin altını sık sık değiştirmek.  Ilık suyla yıkayıp, pudra değil çinko içeren krem sürmek. Alınan tedbirlere rağmen 3 gün içinde geçmeyen pişiklerde ise mutlaka bir hekime başvurmak.

 

Acıbadem ve Mustela’nın düzenlediği, “Bebekli Hayatımız” isimli etkinlikte,  çocuklarda yaz aylarında artış gösteren pişik konusu da ele alındı.  Acıbadem Bakırköy Hastanesi’nde halka açık gerçekleştirilen etkinlikte, Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeşim Tekin ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yasemin Sancak,   pişiğe karşı yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

BESİN ALERJİSİ DE PİŞİK YAPABİLİR  

Bez bölgesinde oluşan pişikler, yaz aylarında bebeklerde en sık görülen sorunların başında geliyor. Ciltte pullanma, kızarıklık veya sulantılı yaralar şeklinde oluşan pişikler bazen kalçalara kadar yayılabiliyor. Pişik oluşumunun ana nedeni, cildin tahriş olması. Bu sorunun da pek çok farklı nedeni olabiliyor. Alt bezinin sık değiştirilmemesi nedeniyle cildin idrar ve dışkıyla uzun süre temas etmesi, özellikle sıcak havalarda cildin terlemesi, besin alerjisi, alt bezin küçük gelmesi veya çok sıkı bağlanması, perine bölgesinin nemli kalması, mantar veya bakteri enfeksiyonları ciltte pişik yapabiliyor.

NE ZAMAN HEKİME BAŞVURMALI?

Pişikler çinko içeren kremler, bebeğin altının sık sık değiştirilmesi ve havalandırılması gibi yöntemlerle genellikle tedaviye gerek kalmadan kayboluyor. Ancak alınan tedbirlere rağmen 3 gün içinde geçmeyen pişiklerde ise mutlaka bir hekime başvurmak gerekir. Çünkü geçmeyen pişiğin nedeni ikincil enfeksiyonlar, mesela mantar enfeksiyonları olabilir.

SIK BEZ DEĞİŞTİRİN, ILIK SUYLA YIKAYIN  

Pişiği önlemek için bez bölgesinin temiz ve kuru olması çok önemli. Bu nedenle pişiğin önlenmesindeki en etkili kural, bebeğin altını sık sık değiştirmek.  Yeni doğan döneminde her 2 saatte bir, süt çocukluğu döneminde de 4 saatte bir alt bezini mutlaka değiştirmelisiniz. Aşırı sıcaklarda ise daha sık değiştirmenizde fayda var.
Bez bölgesinin temizliğini mümkünse alt bölgesini yıkayarak yapın. Eğer şartlar uygun değilse temizliği ılık suyla ıslatılmış pamuklu bir bezle yapmanız, bebeğinizin cilt sağlığı için çok önemli.

ALKOL İÇEREN ISLAK MENDİLLERDEN KAÇININ 

Seyahat ediyorsanız alkol içermeyen ıslak mendil kullanabilirsiniz. Cildin koruyucu tabakasını bozduğu için alkol içeren ıslak mendillerden kaçının. Kız çocuklarında bez bölgesinin temizliğini, dışkının idrar yollarına bulaşmaması için her zaman perine bölgesini hafif aralayarak önden arkaya doğru yapmalısınız. Erkek bebeklerde ise önce testis bölgesini, ardından geriye çekmeden sünnet derisini, en sonunda da anüs bölgesini temizlemelisiniz.

PUDRA DEĞİL KREM

Temizliği yaptıktan sonra cildine, gözenekleri kapattığı için pudra sürmeyin. Bunun yerine çinko içeren kremi ince bir tabaka halinde uygulayın. Bezini bağlamadan önce 5 dakika kadar açıkta bırakıp, cildinin biraz hava almasını sağlayın.

(Visited 208 times, 1 visits today)