Pandemi stresine karşı toprağın antidepresan etkisinden faydalanın

Koranavirüs pandemisinin neden olduğu strese karşı uzmanlar toprakla, bahçe işleriyle uğraşmayı öneriyor. Çünkü yapılan araştırmalara göre,  sağlıklı bir toprağın yapısında bulunan  bir mikrop, beyindeki nöronlar üzerinde antidepresan etkisi yaratıyor.

Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, pandemi sürecinde toprağa dokunmanın ve bahçe işleri yapmanın, insan psikolojisine sağladığı yararlar hakkında değerlendirmede bulundu.

Vücudumuz toprağa değmeli

Toprağa basmanın faydalı olduğunu muhakkak duymuşsunuzdur. Elleri toprağa daldırmak, tarla-bahçeyle ilgilenmek birçok kişi için terapi gibidir. Vücudumuzun toprağa değmesi bizi çoğu zaman rahatlatır. Yaşamdaki sorunların ve stresin vücudumuzda oluşturduğu negatif enerjiyi boşaltmanın da en etkili yöntemi, ”yalın ayak toprakta yürümek, toprakla doğrudan temas halinde olmaktır.’

Topraktaki yararlı bir mikrop antidepresan etkisi yapıyor

Yapılan araştırmalar, sağlıklı bir toprağın yapısında bulunan Mycobacterium vaccae adlı bir mikrobun, beyindeki nöronlar üzerinde Prozac türevi antidepresanlara benzer bir etki ettiğini doğruluyor Bu  mikroplar, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin üretimini artıran sitokin seviyelerinin yükselmesini sağlıyor. Toprakla uğraştığımızda maruz kaldığımız bu yararlı mikrop, tıpkı bir antidepresan gibi davranarak mutluluğumuzu destekliyor.

Düzenli toprakla uğraşmanın faydaları çok 

 Topraktaki yararlı bakteriler, özellikle deride oluşan alerji semptomlarını gidermeye yardımcı olur.

Uzun vadede stresle baş etmek kolaylaşır, mutluluk hormonu seviyeleri artarken stres hormonu seviyeleri azalır.

 Açık havada zaman geçirmek de psikolojik sağlığımız için mükemmel bir şifadır. Yeterince oksijen solumak sindirim sistemimizi düzenler, kan basıncını dengeleyerek tansiyonu düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir ve akciğerlerimizi temizler.

 Oksijen depolamanın yanı sıra açık havada zaman geçirmek, güneş ışığına da maruz kalmamızı sağlayarak D vitamini almamızı sağlayacaktır. Yeterince D vitamini aldığımızda da bağışıklık sistemimiz, kemiklerimiz ve dişlerimiz güçlenir.

(Visited 36 times, 1 visits today)