Okula giden çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirme önerileri

Pandemi süresince çocuklar ilk kez tam zamanlı yüz yüze eğitime başladı. Anne ve babalar ise bu süreçte biraz endişeli.  Çünkü normal okul hastalıklarının yanına koronavirüs riski de eklendi. Uzmanlara göre, bu süreçte çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için ebeveynlere büyük görevler düşüyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle Çelik, okul sürecinde çocukların vücut direncini artırmanın yolları hakkında  bilgiler verdi.

Özellikle ev yapımı kefir- yoğurt – turşu – tarhana- şalgam suyu, boza 

Okul döneminde enfeksiyon hastalıklarına yakalanmak çok normal bir süreçtir. Bağışıklık sistemi bu durumda devreye girmektedir. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa, okul dönemi hastalıklarına karşı bir o kadar güçlü olunur. Bunun için de bazı olmazsa olmazlar bulunmaktadır. Bunlar şöyle sıralanabilir,

Çocuğunuzun sağlıklı ve düzenli beslenmesine dikkat edilmelidir. Özellikle ev yapımı kefir- yoğurt – turşu – tarhana- şalgam suyu, boza tüketmek veya probiyotik kullanımı bağırsaklarımızdaki dost bakterileri artırarak bağışıklık sistemimizi güçlendirecektir.

İlk 2 sene düzenli D vitamini, sonrasında da ihtiyaca göre D vitamini takviyesi alınmalıdır.

Çocukların açık- temiz havada oynamaları ve vakit geçirmeleri sağlanmalıdır.

Katkısız ve koruyucu madde içermeyen gıdalarla beslenmesine özen gösterilmelidir.

Çocuklar aktif spor yapmak için teşvik edilmelidir.

Aşılar aksatılmamalı 

Düzenli uyku özellikle gece yarısından sonra derin uykuda büyüme hormonunun salgılandığı unutulmamalıdır. Bu nedenle uyku kalitesi ve süresine dikkat edilmelidir.

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için kişisel temizlik çok önemlidir. Çocuklara el yıkama diş fırçalama, yıkanma ve tuvalet hijyeni alışkanlıkları kazandırılmalıdır.

Düzenli sağlık kontrolleri ve aşılar aksatılmamalıdır.

Çocuk izlemi büyük önem taşıyor

Sağlam çocuk izlemi, çocukların sağlıklı büyümeleri ve birçok hastalığın erken tanısı açısından oldukça önemlidir. 6 yaşından sonra da hiçbir problem olmasa bile çocukların bir pediatrist tarafından yılda 1 kez genel kontrolden geçirilmesi önem taşımaktadır. Özellikle okula başlamadan önce genel muayene, kilo-boy-tansiyon ölçümü, diş ve göz kontrolü, işitme testi, kan tahlili (açlık kan şekeri/ kolesteroller dahil), idrar tahlili, dışkıda parazit incelemesi (gerekirse), eksik aşıların tamamlanması, kardiyolojik kontrol yapılacaklar arasında yer almaktadır.

(Visited 2 times, 1 visits today)