Nar, Hem Hafızayı Hem de Kalbi Koruyor

Onlarca minik taneden oluşan narın faydaları da onlarca.

Hafıza ve kalbi koruyan nar,  erkeklerde sperm yoğunluğunu

arttırmaya yardımcı oluyor. Ciltte yaşlanmayı geciktiriyor.

Narın suyunu içmek yerine büyük bir yarısını tüketmek çok daha fazla yarar sağlıyor.

 

 

Nar hafıza ve kalbi koruyor

Havaların soğumasıyla tezgahları süslemeye başlayan narın faydaları  saymakla bitmiyor. Özellikle kırmızı rengini veren ‘antosiyanin’ bileşeni sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hafıza ve  kalbi koruyor. 

Acıbadem Altunizade Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hazal Çatırtan Çobanoğlu,  narın faydaları, nasıl tüketmek gerektiği ve tüketilirken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgiler verdi.

Antioksidan zengini
İçeriğindeki Punicalagin ve Punicic asit, narın yüksek antioksidan aktiviteye sahip olmasını sağlıyor. Yapılan araştırmalar, nar ve nar suyunun, yeşil çayın antioksidan aktivitesinin üç katına sahip olduğunu gösteriyor. Bu antioksidanlar stres, yanlış beslenme ve çevredeki olumsuz koşulların vücudumuzda yarattığı hasarı önlemeye yardımcı oluyor.

Anti-enflamatuar etkili

Kronik enflamasyon kalp ve damar hastalıklarından Alzheimer’a, kanserden tip 2 diyabete dek birçok hastalığın öncüsü. Nar büyük ölçüde punicalaginlerin antioksidan özellikleri sayesinde, anti-enflamatuar etki gösteriyor. Vücudumuzdaki iltihabı azaltmak için düzenli nar tüketimi iyi bir seçenek.

Kansere karşı koruyucu
Narın içerisindeki antioksidan maddeler kanser hücrelerinin oluşum sürecini yavaşlatabiliyor veya durdurabiliyor. Özellikle meme, kolon ve prostat kanseri oluşumunu önleme üzerine olumlu sonuç veren araştırmalar var.

Kan basıncını düşürmeye yardımcı
Nar ve nar suyu içeriğindeki polifenoller sayesinde enzim aktivitelerini düzenleyip, damarlarda genişleme ve tansiyonda düşme sağlayabiliyor. Kolesterol düzeylerini etkileyerek damarları ve kalbi koruyucu etki gösteriyor.

Hafıza dostu
California Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, 4 hafta boyunca düzenli nar/nar suyu tüketen kişilerin sözel-görsel hafıza görevlerini daha iyi yaptıkları ve hafıza ile ilgili testlerde daha başarılı oldukları görülmüştür.

Yaşlanma karşıtı
İçeriğindeki antioksidanlar ve urolithin A isimli bileşen sayesinde, vücudumuz kasları oluşabilecek hasarlara karşı daha rahat koruyabiliyor. Doku hasarı en aza iniyor. Bu da hem vücutta, hem ciltte yaşlanmayı geciktiriyor.

Üreme sisteminde olumlu etkili
Oksidatif strese karşı koruyucu etkisi sayesinde yumurta ve embriyo koruyucu etkisi olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda erkeklerde sperm yoğunluğunu ve hareketliliğini de arttırmaya yardımcı oluyor.

Kilo korumada etkili
Yarım kase nar sadece 72 kalori. Bununla birlikte 3.5 g diyet lifi içeriyor. Bu diyet lifleri hem tokluk sağlıyor, hem de bağırsak sağlığımızı koruyor.

Egzersiz için enerji kaynağı
Nar, diyette doğal nitrat alımını sağlayan bir meyve. Nitratların kan basıncını düşürebilme etkisi olduğu gibi enerji üretimini sağlayan mitokondrilerin etkinliğini de arttırarak fiziksel performansı arttırabildiği görülmüştür.

İlaçla etkileşimi olduğu unutulmamalı

Özellikle narın suyunu sıkıp içmek yerine, bir büyük narın yarısını tüketmek çok daha fazla fayda sağlar. Buna karşın başta kemoterapi ilaçları olmak üzere, birçok ilaçla etkileşimi olduğunun unutulmaması gerekir. Bu nedenle kullanılan ilaçlar doğrultusunda hekimden mutlaka etkileşim bilgisi alınmalı.

 

(Visited 231 times, 1 visits today)