Midye dolmayı tüketirken dikkatli olun, kilo yapabilir

Sokak lezzetleri arasında önemli bir yeri olan midye, dolmasından tavasına kadar pek çok seçenekle tezgahları süslüyor. Midye düşük kalorisinin yanı sıra,  omega-3 içeriği yüksek besin grubunda da yer alıyor. Ancak midyeyi dolma şeklinde tüketirken dikkatli olmak gerekir. Çünkü pirinçle hazırlanan bir midye dolma, yaklaşık 75-80 kaloriye denk geliyor.  Bu nedenle özellikle kilo sorunu olanlar, kendilerini haftada 3-4 adet dolmayla sınırlandırmalı.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü,  midyenin sağlıklı tüketimine ilişkin bilgiler verdi.

TEK BAŞINA TÜKETMEK SORUN DEĞİL. ANCAK…

Midye düşük kalorisinin yanı sıra çinko, fosfor, selenyum, iyod, EPA DHA gibi omega-3 içeriği yüksek olan besin grubunda yer alıyor. Midyenin kendisini tek başına tüketmek diyet için bir sorun teşkil etmez. Ancak,  hazırlanma şekli önemli.  İç pilavlı midye dolma ya da midye tava gibi kalorisi yükseltilmiş midye, bir öğünde ya da atıştırmalık olarak tüketildiğinde, kalori ihtiyacının çokça fazlasını almış olursunuz. Bu nedenle midye dolma ve midye tava, kilo alma nedenlerinizden biri haline dönüşebilir.

Pirinçle hazırlanın 90 gramlık bir midye dolma yaklaşık  75-80 kaloriye denk gelmektedir. Midye dolmanın doyumsuz lezzeti nedeniyle kimse kendini 1 tane ile kısıtlayamıyor.  Satıcı ya da servis görevlilerinin, ”kaç tane istersiniz?” sorusunun  cevabı  5-10, hatta 15-20 tanelere kadar çıkabiliyor. Söz konusu sağlıklı beslenme olacaksa ve bunun üzerine bir de kilo problemi varsa, midye adedini düşürmeli ve kendinizi haftada bir kez ödül niyetine 3-4 adetle sınırlandırmalısınız. 

GIDA GÜVENİLİRLİĞİ OLAN FİRMALARDAN ALIN 

Gıda güvenilirliği olan kalite belgelerine sahip firmaların ürünleri tercih edilmeli. Çünkü, midyeyi sağlıklı bir deniz ürünü olarak değerlendirmek için nerede yetiştirildiğini bilmek gerekir.  Kirli sularda, kanalizasyon ya da ağır yük gemilerine yapışmış halde büyüyen midyeler, ağır metallerle yüklenirler ve tüketilmesiyle beraber bu ağır metaller ya da zehirli mikroorganizmalar vücudumuza geçer. Bunun için güvenilir midyeci markalarını ya da deniz mahsulleri satan ISO 2200 ve HACCP 9001 gibi gıda güvenilirliği olan kalite belgelerine sahip firmaları tercih etmek gerekir.

Lağım sularının aktığı yerlerdeki kurtçuklarla beslenen midyeler, tifo- e coli gibi hastalıklara yol açabilir. Demir gibi oksit oluşturan bölgede yaşamayı seven midyeler ise besin zehirlenmelerine yol açabilir.  Zehirli bitkilerle yaşamını sürdüren midyeler, felçlere hatta ölüme sebep olabilir.

TAZE MİDYE NASIL ANLAŞILIR? 

Evde midye yapmak isteyenler de  taze midye seçmeli.  Midyenin taze olduğunu kabuğuna bakarak anlarsınız. Kabuğu kapalı, rengi canlı, temiz bir dış kabuğu varsa aldığınız midye tazedir.  Bayat midyelerin kabuğu genellikle soluk renkte, kabuğu açık ve dış kabuğu kirli olur.

HAMİLE VE EMZİREN KADINLAR TÜKETMEMELİ 

Özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerindeki kadınların midye tüketmemelerinde fayda var. Hamilelik ve emzirme dönemi bebeğin sağlığını da etkilediği için, anneden bebeğe plesenta aracılığıyla zararlı ya da zararsız vitamin ve mineral gibi besinlerin de geçeceği unutulmamalıdır.

(Visited 1228 times, 1 visits today)