Menopozda sıcak basmaları ve gece terlemelerine karşı ”egzersiz ”

Uzmanlara göre; egzersiz menopoz döneminde östrojen kaybının yan etkilerinin azaltılması için en değerli araçlardan biri. Düzenli egzersiz kemikleri güçlendiriyor, sıcak basmaları ve gece terlemelerinde önemli düzeyde azalma sağlıyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sibel Malkoç, egzersizin menopoza sağladığı faydaları anlattı.

Kanser riskini azaltır 

Egzersiz, menopoz döneminde östrojen kaybının yan etkilerinin azaltılması için en değerli araçtır. Tutarlı fizik aktivite iyi olma hissini, libidoyu, mental ve fiziksel performansı artırır. Egzersiz endorfin salınımını artırarak pozitif hissetmeyi sağlar.
Düzenli egzersiz kemikleri güçlendirir, kan basıncı ve kolesterolü düşürür, kanser riskini azaltır. Menopoz döneminde obezite kolon, rektum, endometrium ve meme kanseri riskini artırır. İşte bu nedenlerle menopozdaki kadınlar, ideal vücut kilolarında kalabilmek için düzenli egzersiz yapmalıdır.Düzenli egzersiz yapan kadınlar daha az menopoz semptomları gösteriyor.

Sıcak basması ve gece terlemesine karşı 

Yapılan çalışmalar, menopoz döneminde yapılan fiziksel egzersizin, sıcak basmaları ve gece terlemelerinde önemli düzeyde azalma sağladığını gösteriyor. Ayrıca, menopoz döneminde ideal vücut ağırlığının idamesi, koroner arter hastalığı riskini azaltarak kan basıncını düşürüyor, inme riskini azaltıyor.

(Visited 9 times, 1 visits today)