Kulaklar, ileri yaşta neden az işitir?

Yaşla birlikte her organ gibi kulaklarda yaşlanıyor.  Yaşlanmayla birlikte kulağa giden damarlar özelliklerini yitirip, eskisi gibi kan taşıyamıyor. Ya da  işitme siniri ve beyindeki işitme merkezi, yaşa bağlı olarak özelliğini kaybediyor. Bundan dolayı da genellikle 60 yaş üstünde  kulaklar eskisi gibi duymamaya başlıyor.

 

Bursa Özel Esentepe Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Mehmet Beşer, yaş ilerledikçe  işitme duyusunun zayıflamaya başladığına işaret ederek,  belirtilerin dikkate alınması gerektiğini anlattı.

İşitme kayıpları bu nedenlerden dolayı ortaya çıkar 

Yaşlılarda görülen işitme kayıpları genel olarak, kulağa giden damarların özelliklerini yitirip eskisi gibi kan taşıyamaması, işitme sinirinin ve beyindeki işitme merkezinin yaşa bağlı olarak özelliğini kaybetmesi gibi nedenlerden kaynaklanıyor. 

Genellikle 60 yaş üstünde başlar 

İşitme kaybı genellikle 60 yaş üstünde başlar. Kayıp her iki kulakta olabilir. Genel olarak rahatsızlığa çınlama da eşlik eder. Başlangıç aşamasında konuşmayı anlamada zorluk yaşanmaz. Ancak ilerleyen evrede, konuşmayı anlama eşiğinde düşme ortaya çıkar. Her iki kulakta birden aynı anda görülmesi ve kademeli olarak ilerlemesi nedeniyle yaşlılık tipi işitme kaybı sorunu yaşayanlar, işitme duyularını kaybettiklerini fark edemeyebilirler. Bu nedenle belirtilerin dikkate alınması gerekmektedir.

Genetik de olabilir 

İşitme kaybı genetik olabilir. Buna bağlı olarak da bazı ailelerde daha erken yaşlarda işitme sorunu ortaya çıkabilir. Yine yaptığınız işte bu tür kayıplarda etkili olabilir. Yıllarca gürültülü ortamlarda çalışmış kişi işitme kaybına uğrayabilir. Ayrıca çocukluk yıllarında orta kulak iltihabı geçirilmesi, yapılan operasyonlar, geçmişte kullanılan ilaçlar, kafa yaralanmaları da işitmenin daha kolay yitirilmesine yol açabilir.

İşitme cihazı takılabilir

İşitme kaybı odyolojik olarak belirlendikten sonra tanıya göre tedavi yöntemi belirlenir. Uygun olması durumunda işitme cihazı takılabilir.

(Visited 7 times, 1 visits today)