Kronik Lenfositik Lösemi nasıl belirti veriyor?

Kronik Lenfositik Lösemi, kan kanseri türlerinden biri. Genellikle lenfosit adı verilen beyaz kan hücrelerinin aşırı üretimiyle ortaya çıkan hastalık, yavaş ve sinsice ilerliyor. Belirtileri de, sıklıkla diğer hastalıklara benziyor.

Hematolog Prof. Dr. Hakan İsmail Sarı, Kronik Lenfositik Lösemi (KLL) belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Kronik Lenfositik Lösemi nedir?

Kronik Lenfositik Lösemi, kan kanseri türlerinden biri olan ve genellikle lenfosit adı verilen beyaz kan hücrelerinin aşırı üretimiyle ortaya çıkan, yavaş ve sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Bu hücreler kemik iliğinde üretilir ve kan dolaşımında taşınarak,vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan lenf bezleri, dalak, karaciğer ve kemik iliği gibi organlara yerleşirler.

Yaş, cinsiyet, genetik faktörler, bağışıklık sistemiyle ilgili sorunlar ve bazı kimyasallar bu hastalığa yol açabilmektedir.

Nasıl belirti verir? 

Yorgunluk ve halsizlik,
Lenf bezlerinde şişlik,
Ateş,
Terleme,
Kiloda ani değişiklikler,
Kemik ağrısı,
Karaciğer ve dalak büyümesi,
Kronik Lenfositik Lösemi hastaları sıklıkla diğer hastalıklara benzeyen belirtiler gösterir. Bu nedenle, herhangi bir belirti fark eden hastaların, en kısa sürede bir doktora başvurması önerilir.

Tedavi her hasta için gerekli olmayabilir 

Kronik Lenfositik Lösemi tedavisi her hasta için gerekli olmayabilir. Bazı hastalar, hastalığın ilerlemesi ve belirtileri olmadığı sürece takip edilebilir. Bununla birlikte, hastalığın belirtileri ortaya çıktığında veya ilerlemesi durumunda, tedavi önemlidir.

Kronik Lenfositik Lösemi tanısı konulması için birkaç adım gereklidir. Doktor muayenesi, kan testi ve radyolojik görüntüleme, periferik yayma incelemesi, akış stometri testi, kemik iliği biyopsisi tanıda önemlidir.

Tanı konulduktan sonra, doktorunuz hastalığın hangi evrede olduğunu belirleyecektir. Bu, tedavi planının belirlenmesinde önemlidir. Kemoterapi tedavisi, hedefe yönelik tedaviler ve akıllı ilaçlar, kök hücre nakli kişiye özel tedavi yöntemleri olarak uygulanmaktadır.

(Visited 21 times, 1 visits today)