Kışın cildi kurutan 10 hata

Kış aylarında ciltte en çok ”kuruluk’  problemi artış gösteriyor. En sık kol ve bacaklarda oluşsa da, vücudun her yerinde görülebiliyor. Tek kat giymenin ciltte kuruluğa neden olabileceğini biliyor musunuz? Peki nemli ve pürüzsüz bir cilt için hangi hatalı alışkanlıklardan vazgeçmeliyiz?

Acıbadem International Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hülya Sağlam, kış mevsiminde kaçınılması gereken 10 hatalı alışkanlığı anlattı. Öneri ve uyarılarda bulundu.

 Yeterince su içmemek

Kış aylarında daha az terlediğimiz için su içme isteğimiz azalıyor. Ancak dikkat! Bol su içmeniz cilt sağlığınız için çok önemli. Günde 1.5-2 litre su içmeyi asla ihmal etmeyin. İçerdikleri kafein nedeniyle hücre içindeki suyu attıkları için çay ve kahve tüketimini de mutlaka kısıtlayın.

 Antioksidanlardan zengin beslenmemek

Antioksidanlardan zengin beslenmemek de, cildi kurutan bir başka önemli hatalı alışkanlığımız. Diğer mevsimlerde olduğu gibi kış aylarında da bol miktarda meyve ve sebze tüketmeye özen göstermeli. Yağ asidi ve antioksidan içeriği nedeniyle salatanıza bolca zeytinyağı ekleyin. Çok kuru cilt tipine sahipseniz omega 3 içeren kapsüller, kolajen ve hyalüronik asit içeren gıda takviyeleri de kullanabilirsiniz”

Sıcak suyla duş almak

Soğuk havalarda alınan sıcak duşlar, cildin doğal yağ (lipid) dengesini bozarak, cilt kuruluğunu ve egzamayı tetikleyebiliyor. Bu nedenle duş süresini 5-10 dakika gibi kısa bir süreyle sınırlandırın ve suyun ılık olmasına (36-38 C) dikkat edin.

 Cilde kese yapmak

Ciltte kuruluğa ve alerjik sorunlara yol açabildikleri için vücudunuzu yoğun parfümlü, deterjan özelliği yüksek ve çok köpüren banyo jelleri yerine, eczanelerden alınan kremsi yapıda özel jellerle temizleyin. Ciltte tahrişe yol açabileceği için ürünü kese yapmadan, cildinize hafif masajlarla uygulayın. Banyonun ardından özellikle seramid, gliserin, vazelin, shea yağı veya hyalüronik asit içeren nemlendiricilerle, cildinizi nemlendirmeyi alışkanlık haline getirin. Aşırı kuru cilde sahipseniz banyodan çıkmadan ıslak cildinize zeytinyağı, argan yağı veya hindistancevizi yağı sürebilirsiniz.

Ayakları düzenli yıkamamak

Ayakları her gün düzenli olarak yıkamamak da, kış aylarında bazı sorunlara neden oluyor. Ayrıca kış aylarında ayaklar kapalı ayakkabılar içinde hava alamıyor, bunun sonucunda mantar enfeksiyonuna da açık oluyorlar. Bu nedenle ayaklarınızı her gün yıkamalı, ardından iyice kurulamalısınız. İhtiyaç varsa ayak tabanlarına törpüleme ve peeling işlemleri yapmanızda fayda var. Her yıkamanın ardından nemlendirici bir ürünle nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Pamuklu ince çoraplar giyerek, nemlendiricinin etkisini artırabilirsiniz.

 Tek bir kat giyinmek

Kış aylarında hatalı giyinmek de cildimizi kurutabiliyor. Soğuk hava ayrıca soğuk ısırığı, seboreik dermatit ile el egzamasını artırabiliyor. Örneğin kuru cilde ve atopik, bir başka deyişle hassas cilde sahip olan kişiler yünlü kazak giymemeli. Soğuktan sıcak ortamlara geçişte, üstteki giysiler çıkartılarak ince giysilerle kalmak gerekiyor. Çünkü ciltteki ısı farklılıkları, kurulukla birlikte yanma ile batma hissi yaratıyor. Dolayısıyla tek bir kalın kazak giymek yerine ince ve kat kat giyinmek daha doğru olacaktır.

Mevsime uygun olmayan ürün kullanmak

Cildimizi kurutan bir başka önemli hata da, yazın kullandığımız ürünlerle kışın kullandığımız ürünlerin aynı özelliklere sahip olması. Kışın nemlendirme etkisi yoğun olan daha yağlı ürünleri tercih edin. Hatta  ihtiyaç varsa, düzenli olarak serum kullanın.

 Güneşten korunmamak

Güneşin etkisiyle bronzlaşan hasarlı cilt, kışın kurumaya başlar.Bu nedenle hassas cilt yapısına sahipseniz yaz kış fark etmeksizin nemlendirici ürün kullanmanın yanı sıra,.güneşten korunmaya da devam etmelisiniz.

Elleri nemlendirmemek

Cildinizin kurumaması için her su değdiğinde ellerinizi nemlendirmeyi alışkanlık haline getirin. Ayrıca ellerinizi yıkarken kurutucu özelliği olmayan gliserinli, zeytinyağlı sabunlar kullanmaya özen gösterin.

Dudakları ihmal etmek

Soğuk ve rüzgarın etkisiyle dudaklarımız da kuruyor, hatta çatlayabiliyor. Dudaklarınızı düzenli olarak nemlendirmeyi alışkanlık haline getirin.

(Visited 19 times, 1 visits today)