”Kalp kasınızın” sağlığı için şişe şişe maden suyu tüketmeyin

Kalp kası sertleşmesi geceleri nefes darlığı, yürürken ve merdiven çıkarken çabuk yorulma gibi şikayetlere neden oluyor. Aslında bu belirtiler, problemin alarm düzeyinde olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, kalp kasının kalınlaşmasını önlemek için tuz tüketimini azaltın uyarısı yapıyor. ”Şişe şişe soda, maden suyu tüketmeyi” de, yapılan en büyük hata olarak nitelendiriyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ateş, kendini  geceleri nefes darlığı, yürürken ve merdiven çıkarken çabuk yorulma gibi belirtilerle gösteren kalp kası sertleşmesi hakkında bilgi verdi. Uyarı ve önerilerde bulundu.

Bu belirtiler alarm düzeyinde olduğunu gösterir

Kalp kası sertleşmesi, erken dönemlerinde hiçbir belirti vermiyor. Bu nedenle bu şikayetler kendini göstermeye başladığında sorun çoktan ileri bir safhaya geçmiş oluyor. Bu nedenle kadın ve erkeklerde özellikle 40 yaşından itibaren düzenli kalp kontrolleri çok önemli. Ancak eğer riskli gruptaysanız bu kontrolleri mutlaka daha erken yaşlarda çok basit bir işlem olan kalp ekokardiyografisiyle yaptırabilirsiniz.

Hipertansiyon hastaları, ağır sporcular ve bedeni yoran işlerde çalışanlar risk altında

Kalp kası sertleşmesinde özellikle atardamarlarında yüksek basınç taşıyan tansiyon hastaları ve kalp kapaklarında bozukluk olanlar en riskli grup.  Rakamlara göre hipertansiyon hastalarının yüzde 30-40’ında kalp kası sertleşmesi gelişiyor. Ağırlık kaldıran sporcular ve bedeni yoran ağır işlerde çalışanlar da riskli grup içinde. 

Tuz tüketimi kalp kasını sertleştiriyor

Kalp kası sertleşmesinde yapılan tedavi, kalınlaşmayı geriletmeye veya inceltmeye yönelik. Tedavideki asıl amaç, kalbin gevşeme pozisyonundayken yaşadığı sıkıntıları olabildiğince toparlamak ve bu durumun altında yatan tüm nedenlerini inceleyerek, hareket etmeyi sağlamak.

Kalp kası kalınlaşmasını önlemek için tuz tüketimine de oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Tuz tüketimini azaltmak ve hipertansiyondan korunmak bizi kalp kası kalınlaşmasından koruyor. 

Kalp kasını korumak için bunları yapın   

Tuz tüketimini azaltın. Yapılan en büyük hata, şişe şişe soda, maden suyu tüketmek. Maden suyunun içinde tuz olduğunu unutmayın. Ayrıca “daha sağlıklı” diye kaya tuzu veya deniz tuzu gibi tuzlar tüketmenin de hiçbir anlamı yok. Her türlü tuz, kalbe zararlıdır ve tansiyonu yükseltir.
Fazla kilo almamaya her zaman özen gösterin.
Beş kilodan fazla ağırlık taşımayın ya da kaldırmayın.
Risk grubundaysanız ağırlık kaldırma ve koşu gibi sporlardan uzak durun. Doktorunuzun önereceği daha hafif egzersizleri uygulayabilirsiniz.
Tansiyonunuz varsa, kontrollerinizi ve ilaçlarınızı aksatmayın.
Hiçbir şikayetiniz olmasa bile özellikle 40 yaşınızdan itibaren kalp tetkiklerinizi yaptırın.

(Visited 12 times, 1 visits today)