İnflamatuvar bağırsak hastalıkları ilkbahar aylarında tetikleniyor

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, ilkbahar aylarında yaşanan İnflamatuvar bağırsak (İBH) vaka sayılarındaki artışa değinerek,  “3 aydan uzun süren karın ağrısı, 4 haftadan uzun süren ishal ve son 3 ayda anlamlı kilo kaybı gibi belirtileriniz varsa bir gastroenteroloji uzmanına giderek gerekli tetkikleri yaptırmanız önemli” dedi.

İnflamatuvar bağırsak hastalıklarında doktor kontrollerinin düzenli yapılmasının önemine işaret eden Bezmialem Vakıf Üniversitesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, İnflamatuvar bağırsak hastalığının (İBH), bağırsak duvarının ve iç tabakasının iltihaplanması sonucu oluşan, bulaşıcı olmayan kronik bir hastalık olduğunu, en yaygın belirtileri arasında ishal, ateş, kilo kaybı ve karın ağrısı yer aldığını ifade etti.

Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, İBH’nın ülseratif kolit ve Crohn hastalığını içeren, uzun süreli ve vücudun tüm sistemlerini etkileyen hastalıklar olduğuna dikkat çekerek “Dünyada tanı almış 7 milyona yakın İBH hastası olduğu tahmin edilmektedir” dedi. 

İBH tedavisinde, hedeflere ulaşmak için erken tanı ve tedavi önemli

İnflamatuvar bağırsak hastalıklarının tedavisinde, hedeflere ulaşmak için erken tanı ve tedavinin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, “İBH hastalığı ile başa çıkmak için hastanın düzenli bir şekilde doktor kontrollerine gitmesi, sağlıklı ve dengeli beslenmesi, düzenli ilaç kullanması, egzersiz yapması ve sigarayı bırakması önemlidir” dedi.

Prof. Dr. Başaranoğlu ayrıca ilkbahar aylarında yaşanan İBH vaka sayılarındaki artışa değinerek hastalığın mevsimsel etkisine vurgu yaptı. 

Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, “3 aydan uzun süren karın ağrısı, 4 haftadan uzun süren ishal ve son 3 ayda anlamlı kilo kaybı gibi belirtileriniz varsa bir gastroenteroloji uzmanına giderek gerekli tetkikleri yaptırmanız önemlidir. Ayrıca, bu belirtileri gösteren hastalar www.ibhileyasam.com internet sitesindeki anketi doldurabilirler” dedi.

(Visited 2 times, 1 visits today)