Huysuzluk ve iştahsızlığın nedeni belki de büyüme atağıdır?

Bebekler, doğumdan itibaren belirli haftalarda yoğun büyüme ve gelişme dönemi yaşar. Ve bu haftalarda normalden daha huysuz olabilir, daha fazla ağlayabilir, uyku problemleri yaşayabilir. İştahsız ama tam tersi bazen daha iştahlı olabilir. Bebekler 2 yaşa kadar toplamda 10 büyüme atağı gösterip, en son 2’inci yaş sendromunu yaşarlar.

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Bostancıoğlu, bebeklerde görülen büyüme ataklarını anlattı.

BÜYÜME ATAĞI NEDİR?

Bebekler, doğumundan itibaren belirli haftalarda yoğun büyüme ve gelişme dönemleri yaşar. Bu haftalarda bebekler; normalden daha huysuz olabilir, daha fazla ağlayabilir, uyku problemleri yaşayabilir, iştahsız ama tam tersi bazen daha iştahlı olabilir. Bunun en önemli nedeni, bebeğin büyüyor olmasıdır. Bebekler belli aylarda, büyüme atağı yaşarlar. Bu şu demektir: cevrenin farkına varırlar, ihtiyaçları değişir, beslenme ve güven ihtiyaçlarına yenileri eklenir. Bu ihtiyaçlar; renkleri keşfetmek, hareket eden nesneleri ayırt etmek, insan mimiklerini anlamlandırmak ve kendi bedeninin sınırlarını keşfetmesi olarak sıralanabilir.

BÜYÜME ATAKLARI NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

Büyüme atağı beklenen haftalar, bebekten bebeğe küçük oynamalar olmakla birlikte; 5, 8, 12, 19, 26, 36, 42, 55, 64 ve  76’ıncı haftalardır. Bebekler 2 yaşa kadar toplamda 10 büyüme atağı gösterip, en son 2’inci yaş sendromunu yaşarlar. Bebeklerde büyüme atakları 2-4 gün arasında sürer. Bebek büyüdükçe atak süreleri bir haftaya kadar uzayabilir. Bebekler bu dönemlerde motor ve zihinsel gelişimlerinin yanı sıra sosyal gelişim anlamında da ciddi ilerlemeler gösterirler. Bebeğin sinir sisteminin olgunlaşması, beyninin süratle gelişmesi ve bunlara bağlı olarak duygularının çeşitlenmesi, her büyüme atağı sonrasında onun dünyaya daha fazla adapte olmasını sağlar.

BU DÖNEMDE EBEVEYNLER NE YAPMALI?

Bebeğin çevredeki uyaranlara ilgisinin artması, beslenmeye vakit ayırmak istememesine ve beslenmeyi reddetmesine neden olabilir. Annelerin bu dönemlerde bebeklerini iyi gözlemleyip, onların ihtiyaçlarını ve isteklerini doğru tekniklerle sabırla karşılamaları son derece önemlidir. Bu da ona bol bol sarılarak, tensel teması artırıp güvende olduğunu hissettirmekle, daha fazla uykuyla, daha fazla kucakla, daha fazla emzirme ve beslemeyle olabilir. Ayrıca, çok huzursuz olduğunda, uyumakta zorlandığında ılık bir banyo ve sonrasında masajla rahatlatabilir. Büyüme atağı veya başka bir huysuzluk döneminde uyku eğitimi, tuvalet eğitimi, ek gıdaya başlama ve sünnet gibi radikal değişimler yapılmamalıdır.

(Visited 19 times, 1 visits today)