Hamilelere sıcak hava uyarısı; ”Sıvı kaybı doğum sancısı başlatabilir”

Yaz hamileliği anne adayları için zorlayıcı olabiliyor. Uzmanlar,  sıcak havalarda sıvı kaybının doğum sancılarını bile başlatabileceğine işaret ediyor. ”Bol su için,  tuz alımını tümüyle kesmeyin,  bol bol yüzmeyi alışkanlık haline getirin ve güneşten korunun” diyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Neşet Gümüşburun, hamilelerin yazın aşırı sıcaklarda dikkat etmeleri gerekenleri anlattı, tavsiyelerde bulundu.

Günde 8-10 bardak su 

 

Hamilelik döneminde yeteri kadar sıvı alınamaması durumunda ‘dehidratasyon’ denilen sıvı kaybı gelişir. Bu sorunda anne adayının kan basıncı düşer, kandaki şeker ve tuz düzeyleri bozulur ve nabız hızlanır. Sıvının yerine konulmaması durumunda da şok tablosuna kadar giden değişimler söz konusu olur. Doğum sancıları başlayabilir. Tabii ki bebek de bu durumdan olumsuz etkilenir. Günde en az 8-10 bardak su içmeye çalışın. Ayrıca taze meyve suları, bitki çayları ve sulu meyveler de sıvı alımını artırabilir.

Tuz alımını tümüyle kesmeyin

Büyük öğünler yerine daha sık ve hafif yemekler tercih edin. Bu, mide rahatsızlıklarını azaltabilir. Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve, tam tahıl ürünleri ve kepekli ekmek tüketerek posa miktarını artırmalısınız. Ayrıca haftada iki kez kurubaklagil yemeklerini de beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Bunun dışında dışarıda yediğiniz gıdaların temiz, etlerin de iyi pişmiş olmasına dikkat edin. Balık mevsimi olmadığı için deniz ürünlerinin taze olduğundan emin olun. Su ihtiyacının artmasıyla mineral ve tuz ihtiyacı da buna paralel olarak artar. Bu nedenle hamilelikte tuz alımını kısıtlasanız da, tümüyle kesmeyin. Daha fazla tüketmemek kaydıyla günde 1 şişe maden suyu içmenizde de fayda vardır.

Güneşten korunun 

Hamilelikte kandaki düzeyi yükselen östrojen hormonları, cildi güneş ışıklarına karşı daha da hassaslaştırır. Bunun sonucunda ciltte lekelenmeler ortaya çıkar. Bu yüzden güneş ışınlarının yeryüzüne dik geldiği 11.00-17.00 saatleri arasında mümkün olduğunca dışarıya çıkmamak gerekir. Mutlaka çıkmanız gerekiyorsa, cildinize 30 dakika öncesinden gebeliğe uygun olan güneş koruyucu kremler kullanmalı, güneş altında da uzun süre kalmamalısınız. Ayrıca şapka ve güneş gözlüğü kullanarak kendinizi zararlı güneş ışınlarından koruyun.

Astımı olanlar klima kullanmamalı

Serin ortamları tercih edin, özellikle öğle saatlerinde güneşin en sıcak olduğu zamanlarda dışarıda fazla kalmamaya çalışın. Serin ve gölgeli yerlerde vakit geçirin.

Hamilelik döneminde klima kullanırken bazı tedbirleri almak çok önemli. Klimaların periyodik bakımları düzenli yapılmalı, bakteri filtreleri kullanılmalı, ortam sıcaklığı aşırı düşük olmamalı ve klimanın kullanıldığı ortamlara belirli aralıklarla temiz hava girmesi sağlanmalı. Solunum yolu enfeksiyonu olan veya astımı olan anne adayları ise klima kullanımından kaçınmalı.

Yüzme ya da yürüyüş…

Yaz mevsiminde bol bol yüzmeyi alışkanlık haline getirin. Suyun kaldırma gücü, suda rahat hareket etmenizi sağlayarak bacak ve sırt kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olur. Ancak yüzerken aşırı efor harcamamak, temiz bir ortamda yüzmek, öğlen saatlerinde değil güneşin daha az etkili olduğu saatleri seçmek ve güneş koruyucu kremler kullanmak gibi kurallara da uymanız gerekir. Havuz yerine deniz tercih edilmelidir.

Düzenli yüzme imkânınız yoksa yürüyüş de iyi bir tercih olur. Güneşin etkisinin azaldığı akşam saatlerinde 45 dakika – 1 saat boyunca, sizi çok yormayan bir tempoda yürüyüş yapmak sırt ve bacak kaslarını güçlendirir, sırt ağrılarını azaltır ve bacak damarlarında dolaşıma yardımcı olarak ödem gelişimini azaltır.

Uzun seyahatlerde varis çorabı 

Hamilelik döneminde kısa seyahatler yapılması gerekir.  Uzun seyahatlerde gelişebilecek en önemli problem dolaşım bozukluğu ve damar içi pıhtılaşmadır. Bunun için uzun seyahatlerde varis çorabı kullanmalı ve imkân varsa sık molalar vermeli, her 2 saatte bir kalkıp dolaşmalısınız.

(Visited 3 times, 1 visits today)