Hamilelikte kusma dişlere zarar verir mi?

Hamilelik döneminde,  hormonal değişimlerden dolayı diş eti problemleri ve çürükler daha fazla görülebiliyor. Uzmanlar, çürüğe yatkınlığın özellikle çok kusması olan kadınlarda daha fazla görüldüğünü  ifade ediyor.

Üsküdar Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, hamilelik döneminde diş eti problemleri ya da çürüğe yatkınlık olabileceğinin altını çizerek, şunları söyledi.

Hamilelikte bir gün diş fırçalamamak bile sıkıntı yaratabilir 

Hamilelik döneminde hormonlar değiştiği için ağızdaki birtakım durumlar da biraz daha alevlenebilir.  Dolayısıyla hamilelikte ağız bakımı biraz daha önem kazanıyor. Hamilelik harici dönemde bir gün diş fırçalamamak  sıkıntı yaratmazken,  hamilelik döneminde hormonların da etkisiyle ağız bakımı aksaklığı ağız içinde biraz daha problem yaratabilir. Birtakım diş eti problemleri ya da çürüğe yatkınlık olabilir. Çürüğe yatkınlık, özellikle çok kusması olan kadınlarda daha fazla olabiliyor. Bağışıklık sisteminin etkilenmesiyle birlikte de diş eti problemleri ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle rutin diş fırçalamasını aksatmamak gerekiyor.

Kusma sonrası ağzınızı karbonatlı suyla çalkalayın 

Hamilelik döneminde mide bulantısı ve kusma sık görülen bir şey olduğu için bunu telafi edecek özellikle karbonatlı ürünleri tavsiye ediyoruz. Kusma sonrası karbonatlı suyla ağzı çalkalamak, ağızdaki asidik ortamı biraz daha baziğe çevirebilir ve böylece çürüklere karşı koruyucu etki gösterebilir.

 Hamilelikte mikroorganizma dengesi ve bağışıklık sistemi biraz değişebileceği için buradaki bakterilerin çok rahat kullanabildiği yapışkan, karbonhidrattan zengin gıdaların mümkün olduğunca az tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Sakız kullanımı faydalı olabilir. 

Gargara kullanımı…

Bu arada hamilelikte gargara kullanımını rutinde tavsiye etmiyoruz.  

 

(Visited 9 times, 1 visits today)