Geven otu (Astragalus) bitkisi ve sağlıklı yaşlanma

Yakın Doğu Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Güner Ekiz, geven otu bitkisini kullanarak vücuttaki hücrelerin sağlıklı ve uzun ömürlü kalmasını amaçlayan, böylece yaşlanmanın yavaşlatılması hedefleyen çalışmasıyla Türk Mikrobiyoloji Sempozyumu’nda ‘En İyi Sözel Bildiri Ödülü’ aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ve DESAM Enstitüsü Mikrobiyal Patogenez Araştırma Grubu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Güner Ekiz, çevrimiçi düzenlenen ‘TMC 2020 Mikrobiyoloji Sempozyumu”nda sunduğu bildiri ile ‘En İyi Sözel Bildiri Ödülü’ aldı.

Çalışmada, telomer boyu kısalmasının kontrol altına alınmasıyla vücuttaki hücrelerin sağlıklı ve uzun ömürlü kalması amaçlanıyor. Böylece yaşlanmanın yavaşlatılması hedefleniyor. 

Geven Otu (Astragalus) bitkisi

Projede, yaşlanma karşıtı (anti-aging) etkilerinden dolayı son dönemde oldukça ilgi çeken, geleneksel Çin tıbbında önemli bitkilerden olan Geven bitkisinin (Astragalus) bir türünden elde edilen sikloastragenolün türevi üzerinde yine Geven bitkisi ile ilişkili mantarlar kullanılarak biyotransformasyon çalışmaları gerçekleştirildi.

Çalışma sonucunda elde edilen bileşiklerin telomeraz enzim aktivasyonunu anlamlı şekilde arttırdığı belirlendi.

Telomeraz enzimi ve yaşlanma ilişkisi

Telomeraz enziminin yaşa ve strese bağlı olarak kısalan DNA’da bulunan telomer uçlarını onarmaya yardımcı olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Güner Ekiz, “Telomeraz enzimi aktivatörlerinin, barındırdıkları potansiyel ile sağlıklı yaşlanma için ümit verici ajanlar olarak yakın gelecekte büyük bir pazar oluşturacağını öngörüyoruz” dedi.

(Visited 22 times, 1 visits today)