EY Türkiye Sağlık Sohbetleri Toplantısı

Sağlık sektöründeki son gelişmeler, EY Türkiye Sağlık Sohbetleri Toplantısında değerlendirildi.

Onkoloji ve ender rastlanan hastalıklara yönelik ilaçlara küresel olarak yatırımın arttığı belirtildi.

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY Türkiye’nin, John Hopkins Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirdiği Sağlık Sohbetleri Toplantısında, sağlık sektöründeki son gelişmeler masaya yatırıldı.

   Küresel makro trendler, en yeni sağlık teknolojileri, önleyici sağlık hizmetleri ve yatırım faaliyetleri gibi pek çok önemli konu sektör liderlerinin katıldığı toplantıda değerlendirildi.

Hücrede gen tedavisine yapılan harcama 5 milyar dolar

 Toplantıda onkoloji ve ender rastlanan hastalıklara yönelik ilaçlara küresel olarak yatırımın arttığı belirtildi. Sağlık sektörünün bu alanda büyüme göstereceği öngörülüyor. Bununla birlikte medikal teknolojilerde kaydedilen ilerlemeyle beraber iş modellerinde değişim yaşandığı ifade edildi.

Sağlık sektöründe faaliyet gösteren firmaların yapay zekâ, nesnelerin interneti, büyük veri, robotik süreç otomasyonu (RSO) ve blockchain gibi yeni teknolojilere ilgi gösterdiğine, teknolojiye bağlı iş modellerinin nasıl kurulacağına odaklandıklarına vurgu yapıldı. Toplantıda hücrede gen tedavisi alanında küresel olarak yapılan harcama miktarının 5 milyar dolara ulaştığı ifade edildi.

Sektör, hasta güvenliği odaklı çalışmalara odaklanıyor

ABD’de tıbbi hataların önemli bir ölüm nedeni olduğuna dikkate çekilen toplantıda, sağlık sektöründe hasta güvenliği üzerine çok sayıda çalışma yapıldığı belirtildi. Öte yandan hastane dışı bakım ve önleyici sağlık hizmetlerinin yakın gelecekte daha çok gündeme geleceği öngörülüyor.

(Visited 83 times, 1 visits today)