Erkekler, ”omurga ağrınızın” nedeni fibromiyalji olabilir

Kadın hastalığı olarak bilinen fibromiyalji erkeklerde de, neredeyse kadınlar kadar görülüyor. Hastalığın en sık görülen belirtisi, kaslarda ve yumuşak dokularda gelişen ağrı. Ancak  erkekler, ağrı semptomlarıyla doktora başvurmada daha isteksiz davranıyor.

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Emrullah Hayta, fibromiyaljinin erkeklerde de sık görüldüğünü ve Türkiye’de 600 bin ile bir milyon arasındaki erkeğin, fibromiyalji hastası olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Erkekler ağrı şikayetiyle doktora başvurmada isteksiz 

Fibromiyaljinin kadın hastalığı olarak düşünülmesinin en önemli nedeni erkeklerin ağrı semptomlarıyla doktora başvurmada, kadınlara göre daha isteksiz davranmaları ve tanı için şart görülen vücuttaki hassas nokta sayısının erkeklerde daha az olması. Birçok belirtiyle seyredebilmesi ve çoğu hastalıkları taklit edebiliyor olması nedeniyle tanı konulması, 10 yılı bulabiliyor.

”Erkeklerde başarısız omurga cerrahisine neden olabiliyor”

Kaslarda ve yumuşak dokularda gelişen ağrı en sık görülen belirti olsa da, fibromiyalji hastalarında birçok vücut sistemine ait bulgular gelişebiliyor. Fibromiyalji semptomları erkeklerde, kadınlara göre biraz farklılık gösteriyor. Erkeklerde  en sık depresyon, anksiyete, omurga ağrısı, yorgunluk ile uyku bozukluğu şikayetleriyle karşılaşıyoruz. Erkeklerde omurga ağrısının bir nedeni olarak, fibromiyaljinin akla gelmemesi ise maalesef bu hastalarda başarısız omurga cerrahisine neden olabiliyor.

 

(Visited 15 times, 1 visits today)