Enerji içecekleri yerine bunları için

Gündelik yaşamda enerjisini artırmak isteyenlerin ilk tercihi, genellikle yüksek kafein oranına sahip enerji içecekleri oluyor.  Gün içinde 200 mg veya üzeri kafein tüketiminin zehirlenmeye neden olduğuna işaret eden uzmanlar, enerji veren sağlıklı içecekleri öneriyor.

Diyetisyen Özden Örkcü, enerji veren içeceklerin sağlığa etkileri ve enerji veren sağlıklı içecekler hakkında bilgi verdi.

Kafein zehirlenmesi 

Enerji içeceklerinde en yaygın bileşen kafeindir. Bu içecekler genelde çocuk ve gençler arasında, ders çalışırken uyanık kalabilmek ve uzun saatler eğlenmek için kullanılıyor. Bireylerde genellikle kafein zehirlenmesinin belirtileri 200 mg üzerinde ya da eşit dozda gelişiyor. Zehirlenme durumunda ise anksiyete, uykusuzluk, gastrointestinal rahatsızlık, kas seğirmesi, huzursuzluk ve yorulmama dönemleri içeren semptomlar görülüyor. Günlük 300 mg’dan fazla kafein tüketen kişilerde ise halüsinasyonlar görülebilir.

Enerji artışı sağlayan sağlıklı içecek tavsiyeleri

Gingseng ve Meyan Kökü Çayı: Ginseng, zihinsel yorgunluk başta olmak üzere sinir sistemi üzerine etki ederek daha dinç olmayı sağlıyor. Enerji içecekleri yerine daha sağlıklı bir alternatif olacaktır. Hazırlanışı oldukça basit.  Ginseng ve meyan kökü bir termos veya büyük bir demliğe koyularak üzerine 4 bardak kaynar su eklenmeli. 20 dakika demledikten sonra sıvı ayrı bir kaba boşaltılmalı. Ginseng ve meyan köküne 4 bardak kaynar su daha eklenerek, 20 dakika daha demlenmeli. Bu işlem aynı köklerle 5 defaya kadar tekrarlanabilir. Çay süzüldükten sonra gün boyunca tüketilebilir.

Kekik yağı ekstresi: Kekik, viral kaynaklı yorgunluklara ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı güçlü antioksidan özelliğiyle vücutta mücadele edilebiliyor. Aynı zamanda sindirim ve bağışıklık sistemi işleyişini de artırıyor. Bir bardak suya 1-2 damla eklenip, günde bir kez içilebilir. Tadında hafif acılık olduğu için sadece birkaç damla yeterli olacaktır.

Pancar Suyu: İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, pancar suyunun atletik dayanıklılığı uzattığı sonucuna ulaşıldı. Pancar ayrıca kan basıncını azaltma yeteneğine de sahip bir sebze. Pancar suyu havuç, salatalık, kereviz gibi diğer sebzelerle desteklenerek vitamin, mineral ve lif oranını artırılabilir.

 Su: Su, gün boyunca enerjiyi korumak için çok önemli bir içecek. Su, daima her şeyden önce ilk seçenek olmalı. O yüzden su şişesi her zaman dolu tutulmalı.

(Visited 10 times, 1 visits today)