En çok ”meyve ve sebze” ile ”süt ve süt ürünlerini” çöpe atıyoruz

Gıda Kaybı ve Etiket Okuma Araştırması”na göre, tüketicilerin yüzde 72’si etiketlerde bulunan son tüketim tarihi  ve tavsiye edilen tüketim tarihi  farkını bilmiyor. Bu nedenle tüketilebilir gıdayı çöpe atıyor. En çok çöpe atılan gıdaların başında, meyve ve sebze ile süt ve süt ürünleri  geliyor.  Katılımcıların yüzde 62’si, gıda etiketlerindeki tarih bilgilerini anlaşılır bulmuyor.

 

Türkiye’deki tüketicilerin gıda kaybına yol açan algı ve davranışlarını belirlemek amacıyla, Gıda Güvenliği Derneği’nce  Nielsen Araştırma Şirketi’ne yaptırılan “Gıda Kaybı ve Etiket Okuma Araştırması”, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.  Araştırma,  26 şehirde 18-65 yaş arası bin 545 kişiyle görüşülerek gerçekleştirildi.

(STT) VE  (TETT)  FARK BİLİNMİYOR 

Gıda Kaybı ve Etiket Okuma Araştırması’na göre,  tüketiciler Son Tüketim Tarihi (STT) ve Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT) arasındaki farkı çok net bilmiyor. Tüketicilerin yüzde 86’sı,  son tüketim tarihinin  ne anlama geldiğinin biliyor. Ancak bu oran, tavsiye edilen tüketim tarihi için yüzde 26’ya düşüyor. Tat, koku ve görünüşüne bakılarak herhangi bir sorun tespit edilmediği takdirde,  tavsiye edilen tüketimi tarihi geçen gıdaları tüketmek sağlık açısından riskli olmasa da, tüketicilerin yüzde 72’si evlerinde bu tür gıdaları  çöpe attığını ifade ediyor. Son  tüketim tarihi geçmiş gıdaların ise etiketinde yer alan tarihten sonra tüketilmemesi gerekiyor.

ETİKETTEKİ TARİH BİLGİLERİ ANLAŞILMIYOR 

Araştırma, gıda paketlerinin üzerinde en çok incelenen bilginin yüzde 88 ile “Son Tüketim Tarihi/ Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi” olduğunu, fakat tüketicilerin yüzde 62’sinin gıda etiketlerindeki tarih bilgilerini anlaşılır bulmadığını belirledi. Tarih bilgisinin anlaşılır olmasının önündeki en büyük engel olarak, yüzde 55 ile “paketin üzerindeki rakamların okunaklı olmaması veya iç içe geçmesi” öne çıkıyor. 

EN ÇOK ATILAN GIDALAR …

Araştırma sonuçları, hanelerde en fazla atığa dönüşen gıda ürünlerini de ortaya koydu. Buna göre, evlerde en çok çöpe atılan gıdaların başında yüzde 42 ile taze meyve ve sebze, yüzde 41 ile süt ve süt ürünleri yer alıyor. Tüketiciler gıda ambalajlarından genellikle cam ve toprak kaseleri evde değerlendirirken, plastik ambalajları ise çöpe atıyor. Ancak geri dönüştürülebilir atıklar için tüketicilerin sadece yüzde 33’ü geri dönüşüm noktalarını kullanıyor, yüzde 39’u ise mahallelerinde geri dönüşüm noktası olmadığını söylüyor.

EKMEKTE DURUMU NE?

Araştırma, ekmekte gıda kaybının önlenmesi yönünde toplumsal duyarlılık ve farkındalığın  oluştuğunu gösteriyor. Hanelerin yüzde 87’si bayatlayan ekmekleri çöpe atmak yerine değerlendirmeye çalışıyor. Bayatlayan ekmeklerini değerlendirmeyi tercih eden tüketicilere bakıldığında, yüzde 64’ünün bu ürünleri köfte içi veya yumurtalı ekmek yapımında kullandığı görünüyor. Bunun dışında, yüzde 32’si bayatlayan ekmekleri ağzı bağlı bir torbaya koyup ihtiyacı olan birinin alması umuduyla sokağa bırakıyor, yüzde 41’i ise hayvanları beslemek için kullanıyor.

İSRAFI ÖNLEMEK İÇİN ÖNERİLER 

Alışverişe çıkmadan önce bir alışveriş listesi yapın.
Listenize bağlı kalın ve ihtiyacınız kadar alın.
Raf ömrü kısa olan gıdaları, belirlenen zaman içinde tüketmeyecekseniz almayın.
Alışveriş yaparken et, kanatlı ve balık grubunu en son alın.
Buzluğa koyacağınız eti kullanacağınız büyüklüklerde paketleyip dondurun ve artan gıdaları nasıl donduracağınızı öğrenin.
Buzdolabınızın sıcaklığını ve buzlanmasını sık sık kontrol edin.
Buzdolabınızı sürekli düzenleyerek, uzun süredir bekleyen gıdaları tüketmek için öne alın.
Yumuşamış meyve ve sebzeler bozulmadıkça atmayın, değerlendirin.
Pişmiş sebzeleri değerlendirin. Onları çorba, püre veya salatalarda kullanın.
Yemekleri küçük porsiyonlar şeklinde ısıtıp, servisini yapın.

(Visited 16 times, 1 visits today)