En bulaşıcı Covid varyantı ”XBB.1.5” hakkında ne biliyoruz?

Koronavirüsü salgını devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün “En bulaşıcı varyant” olarak adlandırdığı ve Omicron’un alt türü olan ”XBB.1.5” grip benzeri belirtilere sahip.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin verilerine göre; vaka sayısı ABD’de hızla artarken bu varyantın baskın Covid-19 türü olacağı da tahmin ediliyor. ABD’li uzmanlar, son dönemde hızla yayılan bu varyantın en belirgin belirtilerini burun akıntısı, halsizlik ve hapşırma gibi grip benzeri olduğuna işaret etti. Hastalık sırasında, kas ağrısı, baş ağrısı ve burunda tıkanıklığın yanı sıra yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı da görülebiliyor.

Memorial Bahçelievler Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Funda Timurkaynak, XBB.1.5 varyantı hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı. 

Hızlı bulaşan varyant 

”Şu anda Amerika’da da baskın olarak dolaştığı belirlenmiş olan XBB.1.5 varyantı, BA2.10 ve BA2.75’in bir rekombinasyonu. Virüsün genetik materyalini değiştirerek daha hızlı bulaşır hale gelmiş bir alt varyantı. 

Yeni varyantın, şu andaki bilgilerle, klinik bulgularda bir fark oluşturmadığını ancak bulaşıcılığının arttığı gözlenmekte. Covid-19’da görülmesi beklenen ateş, öksürük, baş ağrısı, kas-eklem ağrısı yani viral solunum yolu enfeksiyonu belirtileri bu varyantlarda da aynen devam etmekte.

Bu durum; aşı dozu 3’ün altında olanların sayısının fazla olması ve Covid 19 önlemlerindeki gevşemenin bir sonucu da olabilir. Covid 19’la beraber RSV, influenza gibi diğer solunum yolu virüsleri de karşımıza tek başlarına ya da çeşitli kombinasyonlar şeklinde çıkabilmektedir. Bu durum, klinik olarak ayırt edilemese de hastalığın daha ağır seyretmesine neden olabilir.

Eksik aşı dozları tamamlanmalı 

Virüsün özelliği nedeniyle, bu subvaryantların olması olağan bir durumdur. Grip virüsünde olduğu gibi aşılama ile hastalığın ağır geçirilmesini, hastaneye yatışı ve ölümü önlemek esas amacımızdır.  Elimizdeki aşı da hala bunu başarıyor görünmektedir. Bu nedenle aşılama ve eksik dozların tamamlanması çok önemlidir. 

Maske ve el hijyeni kuralına uyum önemli 

Bu dönemde konser, sinema, toplu taşıma gibi kalabalık ortamlarda maske takılması ve el hijyenine uyum çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki yeni varyantlar daha hızlı bulaştığı için daha çok kişiyi hasta etme potansiyeline sahip. Dolayısıyla sadece bağışıklık sistemi baskılanmış ya da 65 yaş üstü kişileri değil, vücut direnci normal olan kişileri de etkilemesi mümkün. ”

(Visited 10 times, 1 visits today)