Ek Gıdaya Geçişte Doğru Bilinen Yanlışlar

Bilimsel çalışmalar, bebeklerin bağırsak florasının sadece anne sütünü sindirebildiğini ve ilk 6 ay sadece anne sütünün yeterli olduğunu gösteriyor. 6’ıncı  aydan sonra ise ek gıdaya geçilirken doğru, taze, besleyici ve sağlıklı ek gıda verilmesi çok önemli.  Peki,  ek gıdaya geçiş sürecinde annelerin doğru bildiği yanlışlar nelerdir?

Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İmre İnce Gökyar,  ilk 6 ay anne sütüyle beslenmenin, bebeğin fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamada çok önemli olduğunu, anne sütünün yetmediği durumlarda ise anne sütüne en yakın formül mamanın seçilmesi gerektiğine işaret etti.  Dr. İmre İnce Gökyar, ek gıdaya geçiş sürecinde annelerin doğru bildiği  yanlışları anlattı ve önerilerde bulundu.

YANLIŞ: Ek gıdalara erken başlanmazsa bebekler farklı tatlara alışamaz. 

DOĞRUSU: Anne sütü canlı bir süt olup, annenin yediklerine, baharatlara, iklime ve mevsimlere göre farklılık gösteriyor. Bu da bebeğin değişik tatlara zaten alışık olduğunu kanıtlıyor.

YANLIŞ:Gece sık uyanan bebekler doymuyor demektir ve ek gıdaya başlanmalıdır.

DOĞRUSU: Burada bebeğin huzuru ve kilo alım hızı önemli. Kilo alımı yeterli olan bir bebeğin doymadığı ya da gece acıktığı yorumunu yapmak doğru değil. 4’üncü aydan sonra bebeklerin çevresine ilgisi artıyor ve bebeklerde sık uyanmalar görülebiliyor.

YANLIŞ:Kilo alımı yetersiz bebeklerde ek gıda daha erken başlanmalıdır.

DOĞRUSU: Öncelikle annenin beslenmesinin sorgulanması, gerekirse anneye vitamin ve mineral desteğine başlanması gerekiyor. Bu da yeterli olmuyorsa 6’ıncı aya kadar eksik, anne sütüne en yakın formül mama ile tamamlanmalı.

YANLIŞ: Ek gıda başlandığında bebeklere yağsız, diyet süt ürünleri verilmeli ve kırmızı etten kaçınılmalıdır. 

DOĞRUSU: Erişkinlerin aksine bebek beslenmesinde doğal yağların yeri çok önemli. Bebeklerin günlük protein ve vitamin ihtiyaçları da erişkinlerden yaklaşık 4 kat daha fazla. Dolayısıyla bebek beslenmesinde hayvansal yağlar, kırmızı et ve zeytinyağının doktorun önerdiği ölçüde tüketilmesi önem taşıyor.

YANLIŞ:Doktorun önerdiği miktarları tüketmesi için bebeği zorlamak.

DOĞRUSU: Ek gıdaya geçiş beslenmeye destek olduğu kadar, bebeğin çiğneme, yutma ve bir beslenme ritmi kazanma dönemi. Ek besinler doktorun önerdiği saatlerde ve açken denenmeli fakat bebeğin ne kadar yiyeceği bebeğe bırakılmalı. Ardından doymadığı miktar anne sütü ile tamamlanmalı.

YANLIŞ:Tel süzgeç veya doğrayıcı kullanılmamalı, her şey bebeğin eline verilmelidir.

DOĞRUSU:  Her bebeğin emmeden çiğneme fonksiyonlarına geçişi farklıdır. Özellikle 6’ıncı ayda ek gıdaya yeni başlanırken gıdaların ezilerek denenmesi daha doğrudur. 7’inci aydan itibaren bebek hazırsa BLV metodu dediğimiz elle beslenmeye geçilebilir. Bebek hazır değilse kesinlikle ısrar edilmemeli ve bir süre daha ezerek ek gıdaya devam edilmelidir.

(Visited 13 times, 1 visits today)