Ebeveynlerin yüzde 84’ü internet güvenliğinden endişe ediyor ama bir şey de yapmıyor

Türkiye’de ebeveynlerin yüzde 84’ü çocuklarının internetteki güvenliğinden endişe ediyor. Ancak büyüyene kadar internet güvenliği konusunda çocuklarıyla toplam, ortalama yalnızca yarım saat konuşuyor. Aileler,  çocuklarıyla bu konuda konuşurken en çok  ”tehditleri çocukların anlayacağı bir dilde anlatma” konusunda zorlanıyor. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Tufan,  bu konuda en önemli şeyin, ”çocuğa internet üzerinden istemediği veya onu rahatsız eden bir içeriğe maruz kaldığında bunu öğretmeni veya annesi/ babası ile paylaşarak yardım alabileceği ve bu konuda eleştirilmeyeceği güvencesi” vermek olduğunu vurguladı.

Kaspersky tarafından pazar araştırma şirketi Savanta’ya yaptırılan ankete göre, Türkiye’de ebeveynlerin büyük kısmı çocuklarının internetteki güvenliğinden endişe ediyor ancak bunu konuşmaya vakit ayırmıyor.

Çocuklarımızın yüzde 96’sında telefon ya da tablet var

Ankete göre Türkiye’de 7-12 yaş arasındaki çocukların yüzde 96’sında internet bağlantılı bir akıllı telefon veya tablet bulunuyor. Türkiye’deki ebeveynlerin yaklaşık üçte ikisi, çocuklarının internette çok fazla vakit geçirdiğini düşünüyor. Ebeveynlere göre en tehlikeli çevrim içi tehditler arasında ” çocukların cinsellik veya şiddet içerikli görüntülere erişmesi” ilk sırada yer alıyor. Bunu ”internet bağımlılığı ve şiddete veya uygunsuz davranışa yönlendiren anonim mesajlar veya içerikler alınması” takip ediyor.

Aileler, üzerindeki sorumluluğun farkında ancak yol gösteremiyor  

Türkiye’de ebeveynlerin yüzde 83’ü, potansiyel riskleri azaltmak ve internette gezinirken karşılaşılabilecek tehlikeleri anlatmak için çocuklara internet güvenliğini öğretmenin, ebeveynler ve okulların ortak sorumluluğu olduğunu düşünüyor. Katılımcıların yüzde 87’si ise, ebeveynlerin bunu yapmaya daha uygun olduğunu çünkü çocukların anne babalarına daha çok güvendiğini belirtiyor. Ancak ebeveynler üzerlerindeki sorumluluğun farkında olmasına rağmen, çocuklarına yeterli derecede yol gösteremiyor.

Endişe ediyor ancak bu konuda en fazla yarım saat konuşuyoruz 

Araştırmaya göre, Türkiye’de ebeveynlerin yüzde 84’ü çocuklarının internetteki güvenliğinden endişe ediyor. Ancak ebeveynler, büyüyene kadar çocuklarıyla internet güvenliğiyle ilgili olarak toplam ortalama, yalnızca 38 dakika konuşuyor.  Hatta ankete katılanların yarısından fazlası bu konuda 30 dakikadan az konuşuyor. 

Araştırma, ebeveynlerin bu tür konuşmalarda zorlandığını da ortaya çıkardı. Ebeveynlerin  en çok  ”tehditleri çocukların anlayacağı bir dilde anlatma” ve  ”çocukların tehditleri ciddiye almasını sağlama” konusunda zorlandıkları tespit edildi.   Bunu, ”arkadaş baskısına uymamaya ikna etmek ve/veya bunun için kendilerine güvenmelerini sağlama” takip etti.

Uzmanından öneriler 

Araştırma sonuçlarıyla ilgili konuşan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Evren Tufan, şu tavsiyelerde bulundu. 

Çocuklar internet aracılığıyla yaş ve gelişim düzeylerine uygun olmayan içeriklere erişebilir, kişisel bilgilerini istemeden paylaşabilir,  siber zorbalığa veya benzeri olumsuz deneyimlere maruz kalabilirler. Yapılan bu güncel araştırma, ülkemizde ebeveynlerin çocukların güvenliğiyle ilgili kaygılarının olduğunu ancak bu konuda iletişim kurmakta zorlanabildiklerini gösteriyor. İlköğretim çağındaki çocukların hemen hemen tümünün internet bağlantılı akıllı telefon veya tablet kullandığı göz önüne alındığında, bu konuda konuşmanın önemi daha da belirginleşiyor. Ebeveynler çocukları büyüdükçe onlara yaşlarına uygun biçimde, internet üzerinden iletişimin özelliklerini anlatabilir ve kişisel bilgileri paylaşmamanın önemini vurgulayabilir.

Sosyal medya kullanımı konusunda belli sınırlar getirmek ve çocukların vakit geçirdiği sosyal medya uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmak da faydalı olabilir. En önemlisi çocuğa internet üzerinden istemediği veya onu rahatsız eden bir içeriğe maruz kaldığında bunu öğretmeni veya annesi/ babası ile paylaşarak yardım alabileceği ve bu konuda eleştirilmeyeceği güvencesi verilebilir.

Kaspersky Tüketici Ürünleri Pazarlama Müdürü Marina Titova, da şu tavsiyelerde bulundu.

Çocuğunuzun internette ne yaptığını biliyorsanız, ona yardımcı veya destek olabilirsiniz. Fakat bu bilgiyi dikkatli bir şekilde kullanın. Çocuğunuzla sosyal medyada ne kadar zaman geçirebileceği konusunda konuşun. Okulda veya geceleri sosyal medya kullanmamaya ikna etmeye çalışın. Çocuğunuzun sosyal çevresini sınırlamayın fakat arkadaşlarını seçerken dikkatli davranmalarını öğütleyin.

(Visited 10 times, 1 visits today)