Dünyada yeni bitkisel beslenme akımı: Veganuary

Bitki bazlı beslenme ve vegan yaşam biçimini tercih edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Veganuary dünyada Vegan ve January (Ocak Ayı) kelimeleri bir araya getirilerek adlandırılıyor. 

Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Sağlıklı Yaşam Yöneticisi ve Diyetisyen Sibel Mumcu, “Bitkisel beslenme sağlık açısından olduğu kadar çevre açısından da önemli. Sodexo olarak bu bilinçle sürdürülebilir bitki bazlı beslenmeyi destekliyoruz. Sodexo’nun 2025 yılına kadar tüm dünyadaki yemek içerikleri ve menülerinin yüzde 33’ünün bitki bazlı besinlerden oluşması için yeni ürünler denenerek yeni reçeteler geliştiriliyor” açıklamasında bulundu.

Sibel Mumcu, “Bitki bazlı beslenme et, yumurta, süt ürünleri gibi hayvansal besinleri en aza indiren, bunların yerine meyve, sebze, kuru baklagil, tam tahıllar, yağlı tohumlar, mantar ve baharatların tüketimine ağırlık veren bir beslenme biçimidir” dedi.

Vejetaryenlik ve veganlık karıştırılabiliyor

Bitki bazlı beslenmede vejetaryenlik ve veganlık konusunun da sık sık karıştırıldığına dikkat çeken Sibel Mumcu, “Vejetaryenler canlı bir hayvanın besin olarak sunulmak üzere öldürülmesini hoş karşılamıyor ama süt ürünleri ve yumurta gibi hayvanların öldürülmesine sebep olmayan besinleri tüketebiliyorlar. Veganlar ise hayvanların insanların ihtiyaçları için sömürülmesine karşıdırlar. Dolayısıyla hayvanlardan elde edilen ve üretiminde kullanılan gıdaları, giyecekleri ve diğer tüm yan ürünleri kullanmayı reddederler, hayvanlar üzerinde test edilen kozmetik ürünleri ile ev temizliği ürünlerini kullanmaz, sirk, boğa güreşi, hayvanat bahçesi gezileri, at yarışı gibi hayvanların kullanıldığı eğlence biçimlerine katılmaz, tüm yaşamlarını bu felsefeye uygun olarak düzenlerler” hatırlatmasında bulundu.

Sibel Mumcu, “Veganuary, bitki bazlı besinlerle tanışmayı veya vegan olmayı denemek isteyen herkesi kucaklayan bir akım. Daha iyi bir gelecek, yaşam ve sürdürülebilir beslenme için bu konuda adım atmak isteyen herkese de değişim için iyi bir fırsat sunuyor” dedi.

(Visited 7 times, 1 visits today)