Dünya nüfusunun yarısı miyop olma yolunda

Dünya çapında en yaygın görme bozukluğu olan miyopi çocuklarda da görme bozukluğunun en önde gelen nedeni olarak karşımıza çıkıyor. 2010 yılında dünya nüfusunun yüzde 27’sinde miyopik kırma bozukluğu mevcuttu. Bu oranın 2050 yılında yüzde 52’ye kadar çıkacağı ve yüksek miyopi oranının da yüzde 10’lara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Günümüzde dünya nüfusunun neredeyse dörtte biri görme sorunları yaşıyor. Çağımızın en yaygın görme problemleri arasında ise miyopik kırma kusuru yer alıyor. Okul çağındaki 7 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda belirtilerine sıklıkla rastlanılan en yaygın göz bozukluklarından biri olan miyopi bozukluğu arttıkça yetişkinlik döneminde de diğer etkileri görülebiliyor. Çocukların göz sağlığının korunmasında ise ailelere büyük görev düşüyor.

2050 yılında dünya nüfusunun yarısı miyop olacak

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2019 yılı Dünya Görme Raporu’nu hatırlatarak miyopininin bir epidemi olarak nitelendirildiğini de belirten Göz Hastalıkları ve Retina Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Nur Acar Göçgil, şöyle devam etti:

“WHO’nun yayınladığı rapora göre küresel olarak 2,2 milyar insan görme bozukluğu ya da görme kaybı yaşıyor. Bu hastalardan 1 milyardan fazla kişinin tedavi ile sağlığına kavuşabileceği belirtilirken, diğer 1 milyar insanın ise sorunun çözümü için harekete geçilmediği ortaya konuyor. Yapılan araştırmalar neticesinde 2050 yılında ise dünya genelindeki miyopik hasta sayısının 1,4 milyar kişiden 5 milyar gibi ürkütücü bir sayıya ulaşacağı tahminleri de yapılıyor. Bu sayı ortalama olarak dünya nüfusunun yarısına eşit.”

Yüksek miyopik (-5 diyoptri üstü) değerlerine sahip olan bir kişinin ilerleyen yaşantısında katarakt, glokom, retina yırtığı/dekolmanı ve sarı nokta hastalığına çok daha sık yakalandığını açıklayan Prof. Dr. Nur Acar Göçgil, “Belirtiler hissedildiğinde her zaman önceliğimiz bir göz doktoruna başvurmak olmalı. Unutmamalıyız ki gerekli önlemleri almadığımız taktirde uzun vadede bu göz hastalıkları görme kaybına sebep olmaktadır. Yüksek miyopi, aynı zamanda karmaşık birçok göz hastalığının görülme riskini artırmaktadır” dedi.

Çocuklarda nasıl fark edilir?

Çocukların görme sorunu yaşadıkları konusunda çok farkında olamayabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Nur Acar Göçgil, “Çocuklarımızda miyopinin belirtilerini ailelerin fark etmesi mümkün. Görme problemi yaşayan çocuklarımızda, gözleri kısarak bakma, uzaktaki objeleri veya televizyonu görmek için yakınına gitme eğilimi, sıklıkla baş veya göz ağrısı şikâyeti gibi belirtiler görülebilir. Rutin göz kontrolleri ile çocuklarda başta miyopi olmak üzere diğer görme problemlerinin de önüne geçilebilir” dedi.

20 dakika ekrandan sonra, 20 saniye uzağa bakma

Pandemi döneminde çocukların dijital cihazlarla daha uzun süre zaman geçirme alışkanlıkları geliştirdiklerini belirten Prof. Dr. Nur Acar Göçgil, şöyle devam etti:

“Pandemi döneminde teknolojik imkanlarımız neticesinde çocuklarımız eğitim süreçlerini uzaktan gerçekleştirerek bu zor dönemde dahi bilgi gelişimlerini sürdürdüler. Öte yandan, gözlerin başka bir noktaya odaklanmadan uzun süre yakında bir noktaya odaklandığında deneysel çalışmalarda geçici olarak göz aksının uzadığı tespit edildi. Bu verileri göz önünde bulundurarak, 20 dakikalık bir yakına odaklanarak telefon, tablet gibi bir aktivite yapıldıktan sonra, en az 20 saniye uzak bir noktaya bakmak göz kaslarının rahatlamasına olanak sağlıyor.

Günde en az 2 saat güneş ışığı da göz sağlığının korunması açısından gerekli koşul olarak bulunuyor. Dolayısıyla çocuklarınızla dışarıda daha çok zaman geçirmeniz için aktiviteler planlamanız hem onların sosyal gelişimi için hem de göz sağlığı için büyük önem taşıyor.

Çocuklarda miyopi için standart tedavi gözlüktür. Göze giren ışığın sinir tabakası olan retinada odaklanabilmesi için ince kenarlı bir mercek kullanılır. Çocuklar bu sorumluluğu üstlenecek kadar olgunlaştıktan sonra kontakt lensler, yine göz doktorlarının onayıyla bir seçenek olarak değerlendirilebilir.”

(Visited 8 times, 1 visits today)