Çocuklarda miyop yavaşlatılabilir mi?

Ailesel faktörlerin yanı sıra ekran başında geçirilen sürenin artması, çocuklarda miyopi görülme oranını da artırdı. Peki, çocuklarda miyopu yavaşlatan bir tedavi var mı? Uzmanlar,  miyop durdurma tedavisi olarak bilinen ”ortokeratoloji” de, özel olarak tasarlanmış kontakt lenslerin kullanıldığını anlattı.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, çocuklarda miyopu yavaşlatan tedavi olarak da bilinen ortokeratoloji hakkında bilgiler verdi.

Özel olarak tasarlanmış lensler kullanılıyor

Tedavi kapsamında görmeyi iyileştirme amacıyla korneayı yeniden şekillendirmek için özel olarak tasarlanmış kontakt lenslerin kullanılıyor. Ortokeratoloji tedavisinde, lenslerin kornea merkezini düzleştirmesi, ışığın göze girerken kırılma şeklini değiştirmesi ve retina tabakasına ulaşması hedefleniyor. 

Lenslerin özellikle gece takılması gerekiyor

Korneanın kalıcı olarak düzeltilmesi amacıyla yapılan tedavide lenslerin özellikle geceleri takılması gerekiyor. Çoğu ortokeratoloji lensi korneayı düzleştirmek için gece boyunca takılır, ardından gün içinde çıkarılır. Bu gece lensleri, korneayı yeniden şekillendirmeye yetecek kadar sağlam olmasıyla birlikte gözün sağlıklı kalması için oksijenin geçmesine izin veren sert, gaz geçirgen lenslerdir. Gece lens takma bırakılırsa, gözler belli bir zaman sonra eski şekline döner ve görme kusuru geri dönebilir. Kesin bir onarım için lensler düzenli olarak kullanılmalı.

Diş teli tedavisine benzetebiliriz 

Ortokeratoloji tedavisini diş teli tedavisine benzetebiliriz. Lensler ilk kullanımda yüzde 60 –70 oranında bir düzeltme sağlarken, yaklaşık 3 – 4 hafta sonrasında ise kalıcı bir onarım söz konusu oluyor. Tedavi özellikle ailesinde yüksek miyop olan ve miyopisi hızla ilerleyen çocuklarda miyopi ilerlemesini durdurmak veya yavaşlatmak amacıyla yapılıyor.

Aktif spor yapan ve genç miyopi hastaları iyi sonuç alıyor

Lenslerin uygulama kolaylığı, güvenliği, ağrısız olması, cerrahi bir yöntem olmaması gibi avantajları var. Ancak bu lenslerin düzenli kullanılmaları oldukça önemli.  Ortokeratoloji, düzenli astigmatı olan bireyler, gözlüğün engellediği sporla uğraşanlar ve genç miyop hastaları için öneriliyor. Miyopi– 0.75 dpt’den yaklaşık –5,00 dpt, astigmat –1,50 dpt’ye kadar olan hastalar için bu tedavi şekli uygulanabilir. Hafif miyopi olan ve yumuşak kontak lenslerle ilgili komplikasyon yaşayanlar da ortokeratoloji tedavisinden iyi bir sonuç alabilir.

Kimler bu tedaviye uygun değil? 

Bununla birlikte bazı göz yapıları ortokeratoloji tedavisi için uygun değil. Kurala aykırı astigmat, kalıcı astigmat, geniş pupil (göz bebeği), düşük kapak, çok düz kornea, patolojik kuru göz sendromu yaşayan bireyler için bu tedavi yöntemi ne yazık ki uygun bulunmuyor.

(Visited 8 times, 1 visits today)