Doğum sonrası deformasyondan korunma yolları

Kadın yaşamındaki en mucizevi yolculuk olan gebelik sürecinde, anne vücudunda birçok fizyolojik ve biyokimyasal değişiklik meydana geliyor. Özellikle östrojen ve progesteron hormonlarının etkileriyle dokularda gevşeme ve kilo almaya yönelik değişimler gerçekleşiyor. Doğum sonrası deformasyondan korunmak için nelere dikkat edilmeli?

Doğum sonrası deformasyonların kişiden kişiye farklılık gösterdiğine işaret eden Memorial Bahçelievler Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Atilla Adnan Eyüboğlu, şunları anlattı.

Depresyona bile sürükleyebilir

Deformasyonların estetik görüntüyü bozması dışında, genel kilo alımının aşırı yağlanmaya bağlı olarak, sağlığa zararlı etkisi olabileceği akılda tutulmalıdır. Vücuttaki yağlar enerji depolaması açısından oldukça önemlidir. Tüm bu değişimler yeni anneleri en hassas oldukları dönemde depresyona bile sürükleyebiliyor.

Normal doğumda vücut eski haline daha hızlı geliyor

Çoğul gebeliklerde taşınılan bebek sayısıyla doğru orantılı olarak daha fazla beslenme ihtiyacı sonunda, daha büyük bir karın ortaya çıkabilmekte ve sarkıklık daha da artabilmektedir. Doğum türünün doğal ya da sezaryen ile yapılıyor olması nihai kiloyu etkilemese de, normal doğumda annenin eski hormon seviyelerine geri dönmesi daha hızlı olmaktadır. Sezaryende vücut bir anda beklenmedik şekilde kilo kaybettiği için hormonal parametrelerin geri dönüşü nispeten daha uzun sürmektedir.

Doğum sonrası deformasyonlarından korunmak…

Gebelik süreci mümkünse bir yaşam koçu veya gebelik danışmanı ile geçirilmeli.
Kadın doğum doktorunun kontrolünde takipleri aksatmamak önemli.
Gebelik sürecinde iyi bir diyetisyen ve antrenmanlara yönelik spor hocasından destek alınabilir.
Pilates ve yoga gibi denge sağlayan aktiviteler, gebelik sürecinde hem bebeğin sağlıklı büyümesi, hem de doğum sırasında kasların kuvvetlenmesi için iyi olacaktır.
Bu önerileri uygulama fırsatınız yoksa,  düzenli bir beslenme programı ve basit spor aktiviteleri faydalı olacaktır. Gebelik sonrası spor ve düzenli diyet uygulamalarıyla eski formunuza dönebilmek çoğu zaman mümkündür.

Cerrahi işlem için en az 6 ay bekleyin  

Doğum sonrası en az 6 ay süre cerrahi işlemler için beklenmesi gerekir. Özellikle ilk 1 ayda hormon dengesi neredeyse tamamen eski düzeyine inecektir. Ancak emzirme durumunda anestezinin çocuğa geçebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Cerrahi müdahale için ideal süre laktasyon döneminin tamamlanmasıyla birlikte sabit kiloda 6 ay kalındıktan sonradır. Gebelik süreci nasıl hassas ve dikkatli geçiriliyorsa, doğum sonrası dönemde de eski formunuza dönerken acele etmeyin.

(Visited 12 times, 1 visits today)