Diyaliz hastaları nasıl beslenmeli?

Hemodiyaliz hastalarının, sağlıklarını sürdürmelerinde tedavi programı, diyet ve sıvı kısıtlamalarına uyum göstermeleri çok önemli. Bu nedenle uzmanlar, diyaliz hastalarını tuz, potasyum ve fosforlu besinlerden uzak durmaları konusunda uyarıyor. 

Üsküdar Üniversitesi Diyaliz Program Başkanı Öğr. Gör. Meliha Çakmak, hemodiyaliz tedavisi alan hastalar için diyetin, tedavi rejiminin can alıcı noktası olduğuna vurgu yaparak, beslenme konusunda önerilerde bulundu:

Haşlanıp suyu süzülmüş sebze  

Sebzeler haşlanırken birinci haşlama suyu dökülünce potasyumdan büyük oranda temizlenmiş olacağından, haşlanmış ve süzülmüş olarak tüketilmesinde sakınca yoktur.
Bir böbrek hastası günlük olarak ortalama 100 gram et tüketebilir. Bu miktar üç köfte ya da bir tavuk budu veya orta boy bir balığa tekabül eder.

Sarısından arındırılmış yumurta 

Böbrek hastası sarısından arındırılmış olarak günde en az bir adet haşlanmış yumurta beyazı yemelidir. Diyabetik olmayan böbrek hastasının şeker tüketmesinde bir sakınca yoktur. Ancak çikolata önerilmez. Akide şekeri, lokum ve tanesiz reçel yemesinde sakınca yoktur. Pekmezlerden de uzak durulmalıdır.
Böbrek hastası hiçbir gıdayı bir günde aşırı miktarda tüketmemelidir.

Ne kadar meyve? 

Bir böbrek hastası günde 2 avuç kadar meyve tüketebilir. Özellikle potasyum değeri fazla olan sarı renkli meyvelere çok dikkat edilmeli.

(Visited 14 times, 1 visits today)