Diyabetlilere ayak bakım rehberi

Ayak sağlığı, diyabette en önemli konuların başında gelmekte. Diyabet ayakların hissizleşmesine neden olan sinir hasarına yol açabilir. Aynı zamanda ayaklara kan akışını da yavaşlatabileceği için yaraların iyileşmesini zorlaştırabilir ya da enfeksiyon direncini azaltabilir. Her gün ayaklarınızı kontrol ederek, ılık suyla yıkayarak,  her zaman çorap ve ayakkabı giyerek, tırnaklarınızı dikkatli şekilde keserek, ciddi ayak sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

Prof. Dr. Alper Çelik, ayak parmağı, ayağın tamamı ya da bacağı kaybetmekle sonuçlanabilecek ciddi ayak sorunlarının önüne geçmek için yapılması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi.

HER GÜN AYAKLARINIZI KONTROL EDİN

Çıplak ayakta kırmızı lekeler, kesik, şişme, çatlak, yaralanma, kızarma ya da tırnak problemi olup olmadığını görmek için her gün kontrol yapın. Ayak tabanını görmek için büyüten el aynası kullanın ya da birinden yardım isteyin. Dikkatinizi çeken bir şey olursa doktorunuza başvurun.

AYAKLARINIZI HER GÜN ILIK SUYLA YIKAYIN

Yeni doğan bebeklerin yıkandığı ılık su sıcaklığındaki suyla her gün ayaklarınızı yıkayın. Sıcak suyla yıkamayın. Yumuşak bir sabun bezi ya da sünger kullanın. Ayak parmaklarının aralarını yumuşak hareketlerle yavaşça silin. Kurularken özellikle ayak parmaklarının arasının nemli kalmamasına dikkat edin.  

PARMAK ARALARINI DEĞİL AYAK DERİSİNİ NEMLENDİRİN 

Ayak derisinin yumuşak ve pürüzsüz kalmasını sağlayın. Kuru cildin neden olacağı kaçınma ya da çatlaklara karşı ayaklarınızın altına ve üstüne nemlendirici krem sürün. Fakat mantar enfeksiyonu oluşmasını önlemek için ayak parmaklarınızın arasını nemlendirmeyin. 

TIRNAKLARI DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE KESİN

Tırnakları düz kesin ve kenarları törpüleyin. Çok kısa kesmeyin. Bu ayak tırnaklarının deri altına doğru büyümesine neden olur. Tırnaklarınızla ilgili sorunlarınız varsa doktorunuza danışın.

NASIRI KENDİ BAŞINIZA TEDAVİ ETMEYE KALKIŞMAYIN

Banyo cerrahisi ya da nasır yakısı gibi şeyler kullanmayın. Gerekli tedavi için doktorunuza başvurun. Nasırlar yaygın görüldüğü için önemsiz gibi algılanır ancak sağlığınız için nasır tedavisini doktorunuzla yürütmeniz de önemlidir.

HER ZAMAN ÇORAP VE AYAKKABI GİYİN

Asla yalın ayak yürümeyin. Ayağınıza tam oturan ve onu koruyan rahat ayakkabılar giyin. Ayakkabınızı giymeden önce içini kontrol edin. Ayakkabı tabanının düz olduğundan ve içinde bir şey bulunmadığından emin olun. Temiz ve kuru çorap giyin.  Çoraplarınızı her gün değiştirin. Plajda ve sıcak yollarda ayakkabı giyin.  

DİYABETLİLER İÇİN ÖZEL ÜRETİLMİŞ ÇORAPLARDAN ALMAYI DÜŞÜNÜN

Bu çoraplar fazladan yumuşaktır, lastik yoktur, ayak bileğinden yukarıdadır ve ciltten nemi uzaklaştıran liflerden yapılmıştır. Ayak sağlığınız için gereken uygun koşulları sağlaması açısından bu tarz çorapları kullanabilirsiniz. Ancak bu çorapların yetkili kuruluşlardan onay aldığından ve gerçekten diyabetliler için üretilmiş ürünler olduğundan emin olun.

UYURKEN ÇORAP GİYİN

Gece ayaklarınız üşüyorsa çorap giyin. Asla ısıtıcı ped ya da sıcak su torbası kullanmayın. Bu tarz ürünler diyabetinizden kaynaklı hissizlik nedeniyle farkında olmadan ayağınızı yakmanıza neden olabilir.

AYAK TABANINDA TER ÖNLEYİCİ KULLANMAYI DÜŞÜNÜN

Ayaklarınızda aşırı terleme varsa bu iyi bir çözüm olabilir. Evde bile asla yalın ayak yürümeyin.  Bu durum bir şeye basıp ayağınızın yaralanmasına neden olabilirsiniz.

UZUN SÜRE BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMAYIN

Otururken ayaklarınızı yükseğe kaldırın. Ayak parmaklarınızı hareket ettirin ve ayak bileklerinizi yukarı aşağı 5 dakika boyunca günde 2 ya da 3 kez oynatın. Uzun süre bacak bacak üstüne atmayın.

SİGARA KULLANMAYIN

Sigara ayaklarınıza kan akışını sınırlandırır ve damar tıkanıklığına da neden olur.  Ayrıca düzenli olarak ayak ve ayak bileği cerrahını ziyaret etmek, diyabete bağlı komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

(Visited 29 times, 1 visits today)