”Dışkı nakli” ile tedavide büyük başarı

”Dışkı nakli” ile sağlıksız dışkı atılıyor, yerine fekal transplantasyon yani ‘dışkı nakli’ ile sağlıklı bağırsak florası bırakılıyor. Bu şekilde ishal, kanlı kolit ve obezite gibi  birçok hastalık tedavi edilebiliyor.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Uygun, antibiyotik tüketimi ve sağlıksız beslenme ile bozulmuş bağırsaklardaki ishallerin tedavisi, kanlı kolit ve obezite tedavisinde ”dışkı nakli”nin (gaita nakli) gerçekleştirildiğini dile getirerek, sağlıksız dışkının atılarak yerine sağlıklı bağırsak florasının bırakıldığını, böylece birçok hastalığı tedavi edilebildiğini söyledi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesince (SBÜ) düzenlenen Mikrobiyota ve Fekal Transplantasyon Sempozyumu’nda gaita naklinin hastalıkların tedavisindeki yeri ve önemi ele alındı.

Prof. Dr. Ahmet Uygun, dışkı naklinin, antibiyotik tüketimi ve sağlıksız beslenme ile bozulmuş bağırsaklardaki ishallerin tedavisinde, kanlı kolitte ve obezite tedavisinde kullanıldığını belirterek, “Biz, sağlıksız dışkıyı atıyor, yerine fekal transplantasyon yani ‘dışkı nakli’ dediğimiz sağlıklı bağırsak florasını bırakıyoruz. Bu şekilde de birçok hastalığı tedavi edebiliyoruz” dedi.

Bağırsaktaki bozuklukların nörolojik hastalıklara da sebep olabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Uygun, mutluluğu sağlayan serotonin hormonun yüzde 88 ve dopaminin de yüzde 57’sinin bağırsaklarla ilişkisi olduğunu dile getirdi.

Depresyon, demans, alzheimer gibi rahatsızlıkların tedavisinin dışkı nakli ile yapılması gerektiğinin ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Uygun, diyabet tedavisinde de mesafe alındığını ve bugün dünyada Çin’den sonra en fazla gaita nakli yapan merkezin Türkiye olduğunu ifade etti.

Bağırsaklarda 100 ile 160 trilyon arasında canlı yaşadığını dile getiren Prof. Dr. Uygun,  doğal olmayan beslenme yöntemlerinin, şekerli, paketlenmiş gıdaların ağırlıklı tüketildiği bir beslenme tarzının bağırsaklarda sağlıksız bir ortam yarattığını, bunun da mikrobiyotayı  bozduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Uygun, Akdeniz tipi diyetle beslenme, paketlenmiş gıdalardan uzak durma ve hareket etmenin önemine işaret etti.

(Visited 64 times, 1 visits today)